מתוך "חדשות השבת"
צילום: כאן חדשות

דור שני לאאוטסיידרים: ילדי הסנטר גרסת 2021

קוראים להם "ילדי הסנטר". פעם, לפני 20 שנה, היו אלה פריקים ורוקרים והיום אלה חובבי סרטי אנימה יפניים וכאלה שאימצו את תרבות הלהט"ב. הם מסתובבים מאופרים ומחופשים בדיזינגוף סנטר בתל אביב, שם מצאו בית ומפלט ממוסדות שבהם קוטלגו באופן נלעג. "הגענו לכאן כי כאן מקבלים את כולם", הם מסבירים
יובל אגסי
25 בספטמבר 2021
16:48
עודכן ב 21:54

את "ילדי הסנטר" פגשנו בדיזינגוף סנטר על הגג. את השם הזה, "ילד סנטר", הם לא בחרו בעצמם. הוא מוטח בהם על בסיס יום-יומי מפיהם של ילדים אחרים כמילת גנאי.

"חזרתי מבית ספר ואיזה ערסים באו אליי ואל חברים שלי ואמרו לי: 'אה, את ילדת סנטר, תשלפי את היד, תראי את החתכים'. אמרתי להם - 'מה?!'", מספרת ליהיא שמיר בת ה-13. "זה שאני ילדת סנטר או זה שאני מסתובבת בסנטר, לא אומר שאני חותכת ורידים או דכאונית או דברים כאלה. דבר שני, זה שבן-אדם חותך ורידים בכלל לא אמורה להיות בדיחה. אנשים לוקחים את זה כאילו זה ההומור עכשיו", עונה אופיר סלמה בת ה-15. "אנחנו לא כאלה הזויים, אנחנו לא כאלה נוראיים. אנחנו ממש אחלה של ילדים. רובנו פשוט כאן כי כאן מקבלים את כולם".


רותם מחופשת לשי-רה נסיכת הכוח

"ילדי סנטר הם בדרך כלל ילדים שנמצאים בדיזינגוף סנטר הרבה משעות היום שלהם", מסביר ליאור עירוני, מנהל חנות בדיזינגוף סנטר. "זה חלק מהיום-יום שלהם, הם נמצאים פה גם רוב הזמן, ממש כאילו הם גרים פה. הם יצרו להם תחומי עניין משותפים, סביב תחום האנימה ותרבות הלהט"ב. הם מתקבצים במעגלים על הגשרים או במסדרונות, יושבים על הרצפה".

"היה סגר והיה לי זמן פנוי, אז הגעתי למצב שראיתי יותר מ-150 אנימות בתקופה הזאת"

"פעם גם אני חשבתי שילדי סנטר ככה", אומרת ליהיא. "התחלתי להסתובב ולהיות בסנטר והבנתי שיש פה אנשים אחלה והכרתי חברים לחיים, אחים שלי", היא העידה. "בהתחלה באתי לפה סתם כדי לבלות, זה היה אחרי הקורונה. התחלתי להסתובב פה ולהיות ילד סנטר", מספר יאיר לוזיה מראשון לציון. "פה הכרתי אנשים שלא שופטים אותך. אני יכול לבטא את מה שאני באמת חושב, במקום כל הזמן לפחד אם יצחקו עליי ומה יראו בי".

"ילדת סנטר" אחרת היא אנג'ל בת ה-19, שעזבה את הבית לפני שלוש שנים ועברה לתל אביב. בתקופת הסגר היא צללה לתוך עולם של תרבות יפנית שמאפיין היום חלק מילדי הסנטר, שמגיעים בתחפושות מושקעות של דמויות מסדרות אנימציה. "היה סגר ולא היה לי מה לעשות. הייתי בבית והיה לי זמן פנוי, ואז הגעתי למצב שראיתי יותר מ-150 אנימות בתקופה של הסגר".


אנג'ל

רותם מגיעה לסנטר מעולם של פנטזיה ומדע בדיוני. "לא הכרתי עוד מישהו ולא חשבתי שיש עוד אנשים שמתעניינים בזה חוץ ממני. ואז גיליתי עולם שלם של אנשים שאוהבים את אותם הדברים כמוני", היא שיתפה. לדבריה, כשהיא מתחפשת לשי-רה נסיכת הכוח, השינוי שהתחולל בה הוא לא רק חיצוני: "זה פשוט להיכנס למקום שהיית שייך אליו מלכתחילה ולא ידעת את זה אף פעם. אם אין לך מקום, כנראה שפה המקום שלך".