כיתה
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

מנכ"ל משרד החינוך: "נקדים את חובת הצגת תוצאות האנטיגן לתלמידים שחוזרים כבר ביום רביעי"

כ-140 אלף תלמידים ב-88 רשויות אדומות לא יוכלו לחזור לכיתות אחרי החג. 40% מהורי הילדים מגיל 3 עד 12 לא לקחו עדיין את ערכת בדיקות האנטיגן • מעונות היום בפיקוח מאיימים בשביתה
לירן כוג'הינוף
26 בספטמבר 2021
08:32
עודכן ב 13:31

מנכ"ל משרד החינוך, יגאל סלוביק, אומר היום (ראשון) כי תוקדם חובת הצגת תוצאות בדיקות האנטיגן לכ-50 אלף תלמידים שחוזרים כבר ביום רביעי לצהרונים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב התייחס סלוביק לדיווח בכאן חדשות כי רק כ-40% מהורי הילדים מגיל 3 עד 12 לא לקחו עדיין את ערכת בדיקות האנטיגן שיש להציג עם החזרה למוסדות החינוך. "אני מאמין שעד יום רביעי נגיע למספר קרוב ל-90% של הורים שיגיעו לקחת את ערכות האנטיגן". 

האזינו לריאיון עם יגאל סלוביק בכאן רשת ב 

על האפשרות כי יהיה מחסור במורים על רקע החובה להתחסן או להיבדק אמר סלוביק: "יש 210 אלף מורים מהם 300 המסרבים להתחסן ולהיבדק. אנחנו יודעים לתת לזה את המענה הנדרש". סלוביק התייחס גם לבידודים במערכת החינוך: "כ-60 אלף תלמידים בבידוד. בחלק מהזמן היינו עם 100 אלף בבידוד. צריך לזכור את הצד השני של המטבע. כשיש 150 אלף תלמידים בבידוד המשמעות ההיא שיותר מ-2.25 מיליון תלמידים מגיעים מדי בוקר לשער בית הספר. נמשיך לחיות לצד בידודים, גם כיתה ירוקה לא תצמצם ל-100% את הצורך לא להיות בבידוד. במקום עם התפרצויות גבוהות נצטרך למצוא פתרון אחר".  

מעונות היום בפיקוח מאיימים בשביתה

ראשי מעונות היום שבפיקוח הודיעו כי ינקטו עיצומים מיום רביעי ויחלו את הפעילות בעשר בבוקר. מיום ראשון הבא הם מאיימים לסגור את המעונות לחלוטין. הסיבה - מחסור בכוח אדם ודרישה להעלות את שכר המטפלות. בארגוני המעונות אומרים כי הממשלה כופה עליהם לפתוח בעיצומים ובשביתה בסירובה לנהל עמם משא ומתן. מעונות היום הציבוריים מטפלים בב-120 אלף פעוטות. 

לפי רשימת הרמזור החדשה שנכנסה הבוקר לתוקף 88 רשויות מוגדורת אדומות. המשמעות היא שאחרי חופשת החג כ-140 אלף תלמידים בכיתות ח' עד יב' לא יוכלו ללמוד בכיתות. במשרד החינוך אומרים הבוקר שהם נערכים באגף כוח אדם לקלוט ממלאי מקום במקום כ-300 עובדי הוראה לא מחוסנים שאינם מתכוונים לבצע בדיקות טרם כניסתם למוסדות החינוך.

קבינט המומחים לקורונה פרסם ביום חמישי כי יש להיערך לאפשרות שהחזרה ללימודים אחרי החגים תביא עמה עלייה נוספת בתחלואה, כל זאת בשעה שלא נותר "מרחק בלימה" במערכת הבריאות, כך שלעלייה נוספת בתחלואה, עלול להיות מחיר כבד בנפש. עוד המליץ קבינט הקורונה לעדכן את מתווה החינוך - להפעיל שורה נרחבת יותר של כלים מאשר מתווה כיתה ירוקה - בדגש על אוורור, למידה בחוץ כאשר מתאפשר ו"מגן חינוך". 

בישיבה שהייתה בין ראש הממשלה נפתלי בנט למנכ"לי קופות החולים ביום חמישי בערב, התבקשו הקופות להיערך לחיסוני ילדים בתוך בתי הספר, בתנאי ש-50% מילדי כל כיתה יקבלו אישור הורים לכך. כמו כן, התבקשו הקופות להיערך לביקוש רב של חיסונים לאחר החגים ולהאריך את שעות העבודה במתחמי החיסונים.