כוח צה"ל בברוקין 26.9.2021

חילופי האש בג'נין: מפקד פלגה בדובדבן והקשר שלו נפצעו, ככל הנראה שנפגעו מאש צה"ל

השניים נפגעו בהיתקלות עם מחבל בכפר בורקין. מנהל יחידת הטראומה ברמב"ם: "לא נשקפת סכנה לחייהם" • חמישה מחבלים נהרגו ועשרה נעצרו בכמה מוקדים ברחבי הגדה הלילה. גורם ביטחוני: "התכוונו להוציא פיגוע בטווח הזמן המיידי" • הרטמכ"ל כוכבי אישר: "סוכלו פיגועים משמעותיים"
איתי בלומנטל
26 בספטמבר 2021
12:29
עודכן ב 16:54

הפעילות נגד חמאס: שני לוחמי דובדבן שנפגעו הלילה (ראשון) באורח קשה בבורקין סמוך לג'נין הם מפקד פלגה ביחידה והקשר שלו. נבדקת האפשרות שהשניים נפגעו מירי דו צדדי של כוחות הביטחון. הרטמכ"ל אביב כוכבי אישר כי במבצע סוכלו פיגועים משמעותיים.

"קודם כל יש כאן הישג משמעותי, לילה עם סדרת סיכולים חשובה ביותר שמנעה להבנתנו פיגועים משמעותיים", אמר כוכבי. "אלו פיגועים שיכלו לצאת לירושלים, לנתניה, לתל אביב, לעפולה ולכל מקום אחר. זה הישג מודיעיני מבצעי וזה שיתוף פעולה יוצא מן הכלל של צה"ל, שב"כ, ימ"מ".

"סוכלו פיגועים משמעותיים שיכלו לצאת לנתניה או ת"א, זה הישג מודיעי מבצעי". הרמטכ"ל כוכבי

על שני הלוחמים שנפצעו קשה אמר הרמטכ"ל: "יש פה מה לתחקר ומה ללמוד כמו כל פעילות מבצעית אבל דבר אחד ברור - יש פה תוצאה מבצעית של פגיעה שסיכלה בצורה מאוד רצינית את הרשת הזו שפעלה בכל מרחב מנשה ובנימין. הלוחמים באירוע פעלו במקצועיות ובאומץ רב".

הכוח של השניים הגיע לאזור בשעה ארבע לפנות בוקר כשהוא מסוערב כדי לעצור מבוקש. תוך כדי כיתור המבנה נפתחה לעבר הכוח אש ממחבל מטווח קצר והלוחמים חיסלו את המחבל שירה. בחילופי האש נפגעו שני הלוחמים. הם טופלו בשטח ופונו במסוק לבית החולים רמב"ם לקבלת טיפול רפואי.

בתחקיר ראשוני בצה"ל שיבחו את התנהלות הלוחמים והפיקוד שהיה בחזית וניהל את הלחימה תוך כדי חתירה למגע. במסגרת התחקיר נבדקת האפשרות שלוחמים נפגעו מירי דו צדדי של כוחות הביטחון מאחר שמדובר בשטח מורכב בפאתי המבנה. בניגוד למקרי עבר בצה"ל לא נראה בשלב הזה שהיה זיהוי שגוי, שבו כוח צה"ל זיהה בטעות כוח אחר כמחבלים, אלא שהלחימה בתוך תוואי שטח קטן הובילה אולי לפגיעה של כוח צה"ל בכוח אחר בקרבת מקום.
לאחר חילוץ הנפגעים כשהכוחות סרקו את השטח הגיעו למקום חמושים שביצעו ירי לעבר כוחות הביטחון והשליכו מטענים, כוח של הימ"ס שהגיעו למקום לסייע בחילוץ כוח דובדבן חיסל מחבל אחד שביצע ירי מרכב. מחבל נוסף שביצע ירי נעצר כשהוא בחיים והועבר לחקירה. באירוע נפצעו עוד עשרה פלסטינים בחילופי אש עם כוח צה"ל.


ד"ר האני באחוס, מנהל יחידת הטראומה בבית החולים רמב"ם שאליו פונו שני הפצועים סיפר לכאן חדשות על מצבם: "בשעה חמש וחצי התקבלו שני פצועים קשים במצב ולא יציב עם פציעות חודרות. בוצעו כמה ניתוחים כדי לייצב את מצבם וצפויים ניתוחים נוספים. לא נשקפת סכנה לחייהם, על אף שמדובר בפציעות קשות ומורכבות".

במהלך חילוץ הפצועים ירו מחבלים מטווח קצר לעבר הכוחות המחלצים. הכוחות השיבו באש ומחבל אחד נהרג. מחבל אחר שירה מתוך רכב נעצר והועבר לחקירה. בפעילות אחרת בברוקין שבה נעצר מבוקש נפתחה אש לעבר כוח דובדבן. בחילופי הירי נהרג מחבל נוסף. מלבד שני ההרוגים נפצעו בכפר עשרה פלסטינים.

פרט לפעילות בברוקין פעלו הלילה כוחות דובדבן וימ"מ בכמה מוקדים נוספים נגד תא חמאס שאחריו מנהל צה"ל מעקב כבר כמה חודשים. זאת, בעקבות מידע מודיעני לפיו תכנן תא הטרור להוציא פיגוע נגד ישראלים בטווח הזמן המיידי. שלושה מהמחבלים נוספים נהרגו בעיירה בידו שליד רמאללה. הם הוגדרו במערכת הביטחון: "פצצה מתקתקת". בסך הכול נעצרו עשרה מבוקשים בפעילות כוחות הביטחון והועברו לחקירת שב"כ. שניים בברוקין ושניים בכפר דאן שבאזור ג'נין ובקבטיה שמדרום לעיר. 

בצה"ל ניסו כבר כמה ימים ללכוד את החוליה בבידו המשוייכת לזרוע הצבאית של חמאס. שב"כ הצליח לאתר את מיקום החולייה בעזרת מידע מודיעיני וכוחות של הימ"מ יחד עם לוחמי היחידה המבצעית של שב"כ הגיעו למבנה בעיירה הפלסטינית שבו הסתתרו שלושת המחבלים. עם הגעת הכוחות נפתחה לעברם אש. לאחר קרב יריות הצליחו כוחות הביטחון הישראליים לחסל את שלושת המחבלים. בסריקות לאחר מכן נמצאו אמצעי לחימה במבנה שבו נמצאו.