-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בנט הציע: כל תלמיד ייבדק פעמיים בשבוע

רה"מ העלה את האפשרות לחלק 25 ערכות בדיקה לכל תלמיד, שיאפשרו בין השאר את קידום תוכנית "הכיתה הירוקה" • פרופ' זרקא: יהיה גל חמישי, צריך ללמוד לחיות לצד הקורונה • סוכם: ילדים שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה לא יחויבו בבדיקת אנטיגן כתנאי כניסה למוסד חינוכי
עמיחי שטיין ולירן כוג'הינוף
26 בספטמבר 2021
15:15
עודכן ב 23:46

ארבעה ימים לחזרה ללימודים: ראש הממשלה נפתלי בנט הציע בדיון אתמול לרכוש 25 ערכות בדיקה לכל תלמיד לשלושת החודשים הקרובים, כך שתלמידים יבצעו שתי בדיקות קורונה בשבוע - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. משרדי הבריאות והחינוך יבחנו את הנושא.

אחת מהסיבות להצעה של ראש הממשלה היא היערכות לתוכנית "הכיתה הירוקה", שאמורה לאפשר לתלמידים לבצע בדיקות באופן תכוף, ובכך למנוע בידודים במקרה שמתגלה מאומת בכיתה. במשרד החינוך נערכים להתחיל במתווה בכל רחבי הארץ כבר באמצע חודש אוקטובר, הפיילוט יחל בשבוע הבא. 

אחד הקשיים ביישום התוכנית קשור לשיעור הנמוך של נאמני הקורונה בבתי הספר בארץ - שעומד על פחות מ-60%. יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, הציע להגדיר את התפקיד "עבודה מועדפת" לחיילים משוחררים, ובכך לאייש נאמני קורונה בבתי הספר בכל הארץ.

סוכם: ילדים שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה לא יחויבו בבדיקת אנטיגן 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש ומנכ"ל משרד החינוך יגאל סלוביק, סיכמו הערב: ילדים בגילי 12-3 שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה, לא יחוייבו בביצוע של בדיקת אנטיגן, כתנאי לכניסתם למוסד החינוכי.

ביום חמישי הקרוב צפויים לחזור תלמידי מערכת החינוך למוסדות החינוך, וביום רביעי כ-50 אלף ישובו למסגרות הצהרונים, כפוף לביצוע בדיקת אנטיגן והצגה של הצהרת הורים על תוצאה שלילית. כאמור, התלמידים המחלימים אינם מחויבים בנוהל זה.

פרופ' זרקא: יהיה גם גל חמישי, צריך ללמוד לחיות עם הקורונה

ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, אמר היום בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית משחקי הכיס: "אנחנו מודעים לכך שאחרי הגל הרביעי יבוא גם גל חמישי. לכן עלינו למצוא את האיזון בין שגרת חיים לקורונה". הוא טען כי אין כל כוונה לחזור לימי הסגר, אלא לנסות ולנהל שגרת חיים עד כמה שניתן. 

פרופסור זרקא הביע דאגה מהעלייה הצפויה בתחלואה בחודש אוקטובר, עם חזרתם של התלמידים לבתי הספר והגנים. "חיסונים הם הכלי הטוב ביותר, אבל צריך גם כלים נוספים כמו מסכה והגבלת התקהלויות", הוא ציין. "צריך לשקול ולבחון אותם ולראות אם באוקטובר יהיה נכון לצמצם התקהלויות עם פתיחת שנת הלימודים המחודשת". 

הורוביץ: "החלטנו לא להשבית ענפים שלמים במשק"

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, התייחס היום להחלטה שלא לצמצם התקהלויות ולהוסיף הגבלות. "החלטנו לא להטיל סגרים, לא להשבית ענפים שלמים במשק וגם לזה יש מחיר כבד בבריאות. רוב מה ששומעים בתקשורת זה רכילויות ורחוק מהמציאות", אמר השר בסיור בבית החולים וולפסון בחולון.  

הורוביץ שב וקרא למי שלא התחסנו עדיין לעשות זאת, ואמר כי מי שאינם מחוסנים מידרדרים מהר מאוד למצבים קשים. "החיסונים יעילים בצורה בלתי רגילה". הוא ציין כי ראה בסיורו בבית החולים אנשים שמסרבים לקבלת טיפול בבית החולים - מסרבים להיות מונשמים ולקבל תרופות. "הם פוגעים רק בעצמם, זו תופעה חמורה, ניאבק בה באמצעות הסברה וחינוך. יש להם אחריות להתחסן ולקבל את הטיפול הנכון. מי שלא מתחסן ומסרב לקבל טיפול זה דבר שקשה לקבל", אמר הורוביץ.

משרד הבריאות מעדכן את התנאים לקבלת התו הירוק החדש

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי לתו הירוק החדש שייכנס לתוקפו ביום ראשון הבא יהיו זכאים מי שקיבלו שלוש מנות חיסון או מי שחוסנו פעמיים וטרם חלפה חצי שנה ממועד החיסון השני. יצטרפו אליהם גם מי שאובחנו כחיוביים בבדיקת PCR בחצי השנה האחרונה. לאחר חצי שנה ממועד הבדיקה, עליהם לקבל מנת חיסון אחת כדי להיות זכאים לתו הירוק. גם מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית וקיבלו אחר כך מנת חיסון אחת, ייחשבו למחלימים- מחוסנים וזכאים לתו ירוק. 

יושב ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט, גלעד קריב ממפלגת העבודה, אמר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב כי הצעות חוק שמבקשות לשלול זכויות ממי שלא התחסן מפני קורונה חוצות קו אדום. קריב אמר כי יש להיאבק בפייק ניוז, אך לא כל מי שלא התחסן מתנגד לחיסונים. "יש פערי הנגשה בתחום בריאות הציבור ויש צורך במסע הסברה", אמר קריב.

ממונה הקורונה, פרופסור סלמן זרקא, התייחס בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב להאשמות של גורמים בממשלה נגד המומחים, וכן לצורך בצמצום התקהלויות. לדבריו: "המחלוקת בין גורמי המקצוע למקבלי ההחלטות לגיטימית, אך מתפקידם של הראשונים להזהיר. חובתנו המקצועית לבחון את הנתונים ולבוא עם המלצות. חייבים לבחון את כל החלופות. אנחנו בעד משק פתוח, אבל מסתכלים אל העתיד הקרוב. צריך לבחון ברצינות את הגבלת ההתקהלויות". 

האזינו לריאיון עם פרופ' סלמן זרקא בכאן רשת ב

מנתונים שפרסם הבוקר משרד הבריאות עולה כי אתמול אובחנו 2,616 מאומתים חדשים. שיעור הבדיקות החיוביות - 3.96%. בבתי החולים מאושפזים 711 חולים במצב קשה, בהם 215 מונשמים.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, התייחס הבוקר להחלטת הממשלה שלא לצמצם את ההתקהלויות ואמר: "זו החלטה של הממשלה שרואה את הדברים בצורה רחבה יותר, אני מקבל את זה שיש שיקולים אחרים. אני מקווה שהחיסונים יגברו על התחלואה - אנחנו חייבים שיהיו הרבה יותר מחוסנים כדי לראות ירידה משמעותית בתחלואה".

בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב הסביר אש: "המאמץ לחסן את הלא מחוסנים הוא הדבר הכי חשוב. מערכת הבריאות תיתן את הטיפול לפי המצב הרפואי ולא לפי מצב ההתחסנות. יש יותר מה לעשות כדי לשכנע אנשים להתחסן. כרגע זה הולך קשה ולאט מדי".

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב