מתקן גרעין באיראן
צילום: אי-פי

גורמים אמריקנים: מתקרבים לנקודה שנהיה חייבים להגיב נגד איראן

בארה"ב חוששים שטהראן מותחת את המו"מ בכוונה, וממשיכה לחתור לגרעין • פרק מיוחד בנאום רה"מ באו"ם יוקדש לסוגיית איראן. גורם בפמליית בנט: לא יתייחס לנאום אבו מאזן
גילי כהן
26 בספטמבר 2021
15:47
עודכן ב 21:20

לקראת נאום ראש הממשלה באו"ם: גורמים אמריקנים אומרים בשיחות עם מקביליהם הישראלים שאנחנו מתקרבים לנקודה שבה יהיה חייב לנקוט בצעדים כלפי איראן - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. גורמים בארצות הברית חוששים שטהראן מותחת את השיחות על הסכם הגרעין בכוונה, ומתבססת עוד יותר בתחום הגרעין והעשרת האורניום. הסוגיה הזו עולה בכמה שיחות של בכירים אמריקנים עם ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד. 

גורם בפמליית ראש הממשלה אמר מוקדם יותר שראש הממשלה אינו מתכוון להתייחס לנאומו של אבו מאזן וכי הנושא הפלסטיני לא יתפוס מקום מרכזי בנאום. "לראש הממשלה יש עמדה ברורה בעניין הפלסטיני ובעניין מדינה פלסטינית. אין כרגע היתכנות למשא ומתן מדיני. אין את זה לא עם אבו מאזן ולא עם חמאס. אנחנו במחוזות האפשר", הוא ציין.

הגורם הוסיף כי בנט יזכיר כמה מגמות חיוביות באזור כמו החתימה על הסכמי אברהם, וכי הוא מתכנן לקיים אירוע לציון שנה להסכמים בקרוב. פרק מיוחד בנאום יוקדש לסוגיית איראן בגלל התזמון ולקראת אפשרות של חידוש המשא ומתן לחזרה להסכם הגרעין. "האמירה היא שתוכנית הגרעין של איראן צריכה להיות מטופלת במעשים. לנאומים יש חשיבות, אבל זוהי שעת מעשים", אמר הגורם, בעקיצה מסוימת להתנהלותו של ראש הממשלה לשעבר, נתניהו, שהקפיד להשתמש בבימת עצרת האו"ם לעיסוק בסוגיה האיראנית.

בנט מתכוון גם להתייחס לקורונה ולהתמודדות הישראלית עם נגיף הקורונה "ולהציע את המודל הישראלי גם לאחרים", כך טען הגורם. טרם התקבלה החלטה אם להתייחס גם לסוגיית האקלים, ולא ברור האם הדבר מופיע בטיוטות האחרונות של הנאום.