הרצל שפיר
צילום: סער יעקוב, לע"מ

המפכ"ל השביעי הרצל שפיר הלך לעולמו בגיל 92

שפיר שירת במגוון תפקידי פיקוד ומטה בצה"ל וכיהן גם כסגן הרמטכ"ל. כמפכ"ל הוא ניסח את התוכנית האסטרטגית הרב שנתית הראשונה של המשטרה
שרון עידן
26 בספטמבר 2021
20:01

המפכ"ל השביעי וסגן הרמטכ"ל  לשעבר, הרצל שפיר, הלך לעולמו היום (ראשון) בגיל 92 בתל אביב. 

שפיר נולד בתל אביב ב-1929, והתגייס לפלמ"ח ב-1947. במלחמת השחרור הוא שירת בגדוד השלישי של חטיבת יפתח ולחם בשורה ארוכה של קרבות. שפיר שירת במגוון תפקידי פיקוד ומטה, ובהם מפקד בית הספר לשריון, מפקד חטיבה 7, סגן מפקד גייסות השריון ומפקד אוגדה. במלחמת יום הכיפורים הוא כיהן כראש אכ"א במטה הכללי. בהמשך הוא מונה לתפקיד ראש אג"ם וסגן הרמטכ"ל. 

 הרצל שפיר, יצחק רבין ושמעון פרס ב-1976 (צילום: סער יעקוב, לע"מ)

במרץ 1976 מונה שפיר למפקד פיקוד הדרום. בסוף שנת 1977 הוא השתתף בשיחות השלום הראשונות עם מצרים. בשנת 1980 הוא מונה למפכ"ל השביעי של המשטרה. בזמן כהונתו הוא ניסח את התוכנית האסטרטגית הרב שנתית הראשונה של המשטרה.

ב-31 בדצמבר 1980 הוא פוטר מתפקידו על ידי שר הפנים יוסף בורג, בשל חילוקי דעות ביניהם. לאחר פיטוריו שפיר הצהיר שלא יקבל על עצמו תפקידים נוספים בשירות המדינה. 

 הרצל שפיר ומנחם בגין, 1980 (צילום: הרמן חנניה, לע"מ)

לאחר מלחמת הלבנון השנייה שפיר עסק בעריכת תחקיר על תפקודו של צה"ל במלחמה, ההכנות לקראתה ותרומת המטה הכללי והרמטכ"ל לתוצאותיה. הוא המשיך לייעץ לשרים לביטחון הפנים בנושאים שונים. שפיר הוא אב לשלושה ילדים. בנו, צבי, נפצע קשה במלחמת יום הכיפורים ונפטר ב-1997.