-

המבצע הלילי בשומרון: הכוחות לא איתרו את כל האמל"ח שחיפשו

הפעילות לפירוק התשתית בשומרון תימשך עד לאיתור כל אמצעי הלחימה • תחקיר פציעת לוחמי דובדבן: השניים כנראה נפגעו מאש צה"ל, אך בניגוד לאירועי עבר - לא עקב זיהוי שגוי, אלא בגלל תנאי הלחימה • מקורות פלסטיניים מדווחים על עימותים עם כוחות הביטחון בכניסתם למזרח שכם, סמוך לקבר יוסף. בצל המתיחות בשטחים: בוטל אירוע המוני לסוכות באזור ג'נין
רועי שרון, איתי בלומנטל וכרמל דנגור
26 בספטמבר 2021
19:54
עודכן ב 01:00

המבצע הלילי בשומרון: בפעילות הלילה לא אותרו כל אמצעי הלחימה שיועדו לביצוע הפיגוע בישראל - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב. כל עוד לא אותרו כל האמצעים איום הפיגוע עדיין קיים, ולכן המבצע לפירוק התשתית בשומרון צפוי להימשך בימים הקרובים. 

בפיקוד מרכז החלו בתחקיר מבצעי של האירועים הלילה, כשהנושא המרכזי הוא ההיתקלות בכפר בורקין, בה נפצעו שני לוחמי דובדבן באורח קשה. לפי התחקיר הראשוני עולה שהלוחמים נפגעו מירי כוחותינו. בניגוד לאירועים של ירי דו-צדדי בעבר, הפעם לא מדובר בזיהוי שגוי, אלא שהפגיעה בהם הייתה ככל הנראה כתוצאה מתנאי הלחימה – שמבוצעת בשטח בנוי ומורכב תחת אש כבדה. מטרת התחקיר, לפחות בשלב הראשון, היא למנוע אירועים כאלה במעצרים הבאים שצפויים.

מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל יניב אלאלוף, ביקר את החיילים שנפצעו ובני משפחותיהם, ואמר: "הבנים שלכם הם לוחמים, גיבורים ואמיצים. בפעולה הנועזת שלהם בהיתקלות הלילה הם מנעו פיגוע והרג של אזרחי מדינת ישראל והצילו חיים". 

בחמאס מנסים לנצל את הרג המחבלים בפעילות כדי להבעיר את השטח ביהודה ושומרון. סגן מנהיג הארגון קרא לבצע פעולות אלימות נגד כוחות הביטחון ואזרחים. מקורות פלסטיניים מדווחים על עימותים עם כוחות הביטחון בכניסתם למזרח שכם, סמוך לקבר יוסף, אליו מתוכננת להגיע קבוצת מתפללים. קיים חשש לפיגוע נקמה על מותם של המחבלים, אך כרגע אין תגבור של הכוחות בשטח. בישראל נערכים גם לירי רקטות מרצועת עזה. 

ברקע הפעילות הלילית, שמחת בית השואבה שהייתה אמורה להתקיים היום, בוטלה ביישובים יהודיים באזור העיר ג'נין. גם כניסת מתפללים לקבר יוסף צומצמה. בד בבד, מקורות פלסטינים מדווחים על הבערת צמיגים בשכם כחלק מ"הכנה" לכניסת כוחות צה"ל ומתפללים בדרכם לקבר יוסף. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר מוקדם יותר שבזכות הפעילות בשומרון נמנעו פיגועים משמעותיים. "קודם כל יש כאן הישג משמעותי, לילה עם סדרת סיכולים חשובה ביותר שמנעה להבנתנו פיגועים משמעותיים", הצהיר כוכבי בתום הערכת מצב ביהודה ושומרון. "אלו פיגועים שיכלו לצאת לירושלים, לנתניה, לתל אביב, לעפולה ולכל מקום אחר. זה הישג מודיעיני מבצעי וזה שיתוף פעולה יוצא מן הכלל של צה"ל, שב"כ, ימ"מ".

לפחות חמישה מחבלים מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי נהרגו הלילה בחילופי אש עם כוחות הביטחון, בחמש פעולות שונות באזור ג'נין נגד תשתית חמאס, שאחריה מנהל צה"ל מעקב כבר כמה חודשים. מחבלים נוספים נפצעו בפשיטה, חלקם נלכדו וכן נתפסו אמצעי לחימה. שלושה מהם שנהרגו בכפר בידו שליד רמאללה הוגדרו במערכת הביטחון: "פצצה מתקתקת".

דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, אמר בסמוך לאירוע: "מפני שמדובר בתשתית של חמאס, ויש אצלם רצון לקשר בין הגדה לרצועה, אנחנו נערכים לירי רקטות". מצה"ל נמסר כי פעילים נוספים שהיו חלק מתשתית הטרור נמצאים בעיצומה של חקירת שב״כ.

בהכנת הידיעה השתתף אלון אמיצי