-
=

לקראת התו החדש: איך מתקדם מבצע החיסון שלישי?

1.7 מיליון איש צפויים לאבד את התו הירוק בתוך שבוע מאחר שלא התחסנו בפעם השלישית. על אף שהם לא יהיו יכולים להיכנס לשלל מקומות בלי להציג בדיקה שלילית תקפה - רבים לא ממהרים לקבל את מנת הבוסטר | מה אומרים המספרים?
ליאל קייזר
26 בספטמבר 2021
21:56

בעוד שבוע בדיוק יפוג תוקפו של התו הירוק של מי שהתחסנו בשתי מנות חיסון, ועברו שישה חודשים מאז התחסנו במנה השנייה. ואף שמקבלי ההחלטות חוזרים על העובדה הזאת שוב ושוב, ומי שלא יהיו מחוסנים בחיסון השלישי לא יוכלו להיכנס לשלל מקומות בלי להציג בדיקה שלילית תקפה - רבים לא ממהרים לקבל את המנה השלישית. 

בימים הראשונים של החודש התחסנו כמעט 112 אלף בני אדם במנה השלישית מדי יום. עם הזמן ניתן לראות שהמספרים הלכו וירדו. צריך להביא בחשבון את העבודה שאנחנו בימי חג. עד אתמול התחסנו פחות מעשרת אלפים איש במנה שלישית, ובימים שהקודמים כ-25 אלף. 

בישראל יש הרבה יותר אנשים מחוסנים מלא מחוסנים, ובכל זאת מספר החולים קשה שאינם מחוסנים גבוה פי תשעה ממספר החולים קשה עם מנת בוסטר. כ-3.2 מיליון ישראלים כבר התחסנו במנה השלישית מאז התחילו לחסן בה לפני כחודשיים - אבל כיום יש עוד כ-1.7 מיליון ישראלים שצפויים לאבד את התו הירוק שלהם בתוך שבוע בדיוק. כ-172 אלף מהם בני 60 ויותר, בקבוצת סיכון לתחלואה קשה במקרה שיידבקו; כ-185 אלף בני 60-50, וכ-1.2 מיליון בני 50-20.

כל אלה כאמור לא יוכלו להיכנס לשורה ארוכה של מקומות אם לא יתחסנו בשלישית או יציגו בדיקה שלילית, ולכן לחשש מפני עלייה בתחלואה והצפה של המחלקות מצטרף גם החשש של בעלי העסקים שעלולים לספוג נזק כבד לפרנסה.