בית החולים שערי צדק, בשבוע שעבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ירידה בחולים קשה, קבינט הקורונה יתכנס בראשון

מנכ"ל משרד הבריאות למנהלי בתי החולים: אין למנוע טיפול רפואי מאדם שאין לו תו ירוק • ירידה במספר החולים במצב קשה, מתחילת ספטמבר נפטרו 602 חולי קורונה • שר הבריאות הדף את הביקורת על אי נקיטת הגבלות קשות יותר: "החלטנו לא להשבית ענפים שלמים במשק"
דקלה אהרן שפרן ועמיחי שטיין
27 בספטמבר 2021
09:09
עודכן ב 11:39

ברקע הביקורת על אי-הקשחת ההגבלות ועל כך שלא כונס למרות התחלואה הגבוהה, קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון במשרד ראש הממשלה אחרי חודש שבו השרים לא קיימו דיונים. משרד הבריאות צפוי לדרוש הגבלת התקהלויות, על אף שבשלב זה רוב שרי הקבינט מתנגדים להגבלות כאלה. משרד הבריאות עדכן היום על ירידה במספר החולים שמצבם קשה, אך עם זאת, מתחילת ספטמבר נפטרו 602 חולי קורונה.

גם נושא מערכת החינוך צפוי לעלות בדיון - בין היתר נושא ה"כיתה הירוקה", הבידודים והבדיקות במוסדות החינוך. אתמול (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה נפתלי בנט הציע לרכוש 25 ערכות בדיקה לכל תלמיד לשלושת החודשים הקרובים, כך שתלמידים יבצעו שתי בדיקות קורונה בשבוע.

לקראת התו החדש: איך מתקדם מבצע החיסון שלישי?

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות שלח הבוקר מכתב למנהלי בתי החולים בו לא ניתן לחייב בדיקת תו ירוק בכניסה לבתי חולים באופן גורף. פרופ' אש הוסיף כי בית החולים רשאי לבקש לבצע בדיקה מהירה לפני הליך רפואי שיש בו חשש פוטענציאלי לחשיפה. הוא ציין כי מותר להציע לדחות ביצוע הליך שאינו דחוף. לדבריו, מטופל זכאי למלווה אך בית החולים יכול להפעיל שיקול דעת כשמדובר במלווה ללא תו ירוק, אם למשל הוא מפגין תסמיני מחלה.

בעניין זה, אמר אתמול חבר קבינט הקורונה המשנה למנכ"ל שיבא, פרופ' ארנון אפק כי לעולם לא יגיד לחולה שמגיע למיון - 'אני לא קולט אותך'. "זה לא באתיקה שלנו להגיד לא, יכול להיות שמנצלים את העובדה שלעולם נתגייס", אמר פרופ' אפק בריאיון לתמר אלמוג ויגאל גואטה בכאן רשת ב.

תוכנית "הכיתה הירוקה" אמורה לאפשר לתלמידים לבצע בדיקות באופן תכוף, ובכך למנוע בידודים במקרה שמתגלה מאומת בכיתה. במשרד החינוך נערכים להתחיל במתווה בכל רחבי הארץ כבר באמצע חודש אוקטובר.

ממונה הקורונה פרופסור סלמאן זרקא אמר אתמול בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית "משחקי הכיס": "אנחנו מודעים לכך שאחרי הגל הרביעי יבוא גם גל חמישי. לכן עלינו למצוא את האיזון בין שגרת חיים לקורונה". הוא טען כי אין כל כוונה לחזור לימי הסגר, אלא לנסות ולנהל שגרת חיים עד כמה שניתן.

פרופסור זרקא הביע דאגה מהעלייה הצפויה בתחלואה באוקטובר, עם חזרתם של התלמידים לבתי הספר והגנים. "חיסונים הם הכלי הטוב ביותר, אבל צריך גם כלים נוספים כמו מסכה והגבלת התקהלויות", ציין. "צריך לשקול ולבחון אותם ולראות אם באוקטובר יהיה נכון לצמצם התקהלויות עם פתיחת שנת הלימודים המחודשת".