נאום בנט, היום
צילום: אי-פי

ושום מילה על הנושא הפלסטיני | הפרשנויות על נאום בנט

חודש אחרי נפילת קאבול - חשוב להזכיר לעולם שאת איראן ניתן לנצח | שמואל רוזנר • מי שרוצה לתקוף אותנו, יתקוף על מה שלא נאמר בנאום | רונן מנליס • נאום פוליטי בכסות בינלאומית | מיכאל שמש
פרשני כאן חדשות
27 בספטמבר 2021
16:55

יש עוד אנשים בישראל שיודעים לדבר אנגלית טובה | רונן מנליס

יש עוד אנשים בישראל שיודעים לדבר אנגלית טובה, ולצלוח נאום של 25 דקות ולחזור הביתה בשלום. ראש הממשלה בנט עשה את זה בכבוד. הוא ניסה להגיד שהוא וישראל באים בטוב. אני לא יודע כמה זה מעניין את העולם. מי שרוצה לתקוף אותנו, יתקוף על מה שלא נאמר בנאום - על הבעיה הפלסטינית. 

לגבי איראן בנט אמר משהו חדש מאוד – אם תמשיכו לדבר ולא לפתור את הבעיה, אני אפתור אותה. זה איום יותר ממרומז לאיפה עובר הקו האדום שלו. באותה נשימה ניסה לרתום את העולם למשימה האיראנית – פה אין חדש.

בזמן שבנט היה על המטוס לארצות הברית, כוחות הביטחון פעלו במבצע נרחב נגד תשתיות טרור בגדה - חלק מהתארגנות שמטרתה להבעיר את יהודה ושומרון מחדש. הדי האירוע מזכירים לנו שגם אם הפלסטינים לא יוזכרו בנאום, זה לא יטאטא את הבעיה הפלסטינית מתחת לפני השטח, הם כאן, ולצערנו חלקם ימשיכו לעסוק בטרור. 

נאום פוליטי בכסות בינלאומית | מיכאל שמש

הנושא הראשון עליו בנט הרחיב לא היה איראן ולא הקורונה, רק העניינים הפוליטים הפנים-ישראליים. הוא ניסה לטעון שריפא את מגפת הקיטוב הפוליטי. איך ריפא אותה? בכך שהפר את הבטחות הבחירות שלו? הוא פשוט לקח מנדטים שהוא קיבל והעבירם לצד השני. הוא כינה את זה נורמליות פוליטית. נורמליות זה בטח לא.

מי שצפה בנאום ראה שהוא פוליטי בכסות בינלאומית. אפשר היה להקליט ולשדר את הנאום. הסיבה שהוא נסע עד לשם היא שרצה שידברו על זה פה, לייצר שיח. כדי שיעניין את אזרחי מדינת ישראל. אבל את הנושאים הבוערים שבאמת מעניינים את אזרחי ישראל – דחה לאחרי החגים.

מסר בעיתוי מפתח - אפשר לנצח את איראן | שמואל רוזנר

את הנאום של בנט אפשר לחלק לשני נושאים – היעדרם של הפלסטינים ואיראן. בתוך איראן יש שתי כותרות. הראשונה - ההחלטה ללכת אישית על הראש של נשיא איראן איברהים ראיסי. הוא דיבר בצורה אישית, תיאור אותו כהיטלר מודרני. אדם ספציפי שבנט ניסה לסמן כמופת של רצחנות וחוסר מוסריות. 

הכותרת השנייה – האיתות שאפשר לנצח את איראן. אנחנו נמצאים שבועיים-שלושה אחרי שארצות הברית קיפלה את הזנב והסתלקה מאפגניסטן, אחרי שהבינה שאינה יכולה לנצח. בנסיבות האלה להגיד לארצות הברית ולשאר העולם: 'אל תתייאשו'. להגיד שהיא לא כל כך חזקה הכלכלה והנהגה שלה לא משהו ושאם נהיה מספיק חזקים נוכל לנצח אותה - זה מסר שבא בעיתוי חשוב. האם יכול לעבוד? שאלה אחרת.

בנימין נתניהו נהג לבוא לאו"ם כדי להתקוטט, נפתלי בנט בא לאו"ם כדי להתיידד. למעשה הבן אדם היחיד שבנט בא להתקוטט איתו בנאום הזה הוא נתניהו. כשאמר שלא יעשה כמו שעשה קודמו ויביא בריסטולים. הוא אומר – אני לא הוא. הוא נזף בכם, הוא גער בכם. אני בא לספר כמה אנחנו נפלאים, שאם תשתפו איתנו פעולה יהיה נפלא גם לנו וגם לכם.

הכותרת של הנאום היא – שמי נפתלי בנט ואני כאן. אין כותרות אחרות. הוא לא יגיד שום דבר דרמטי - לא איראן ולא על הפלסטינים ולא על המגיפה. משום שבין השאר מה שהוא צריך להיזהר ממנו בנאום הזה הוא מלהרגיז מישהו. הוא אינו רוצה להרגיז את יאיר לפיד, את בני גנץ ובטח שלא את ג'ו ביידן. 

כשנתניהו בא לאו"ם הוא בא כדי להרגיז מישהו, להתעמת, לפעמים עם נשיא ארצות הברית עצמו. בנט לא רוצה להרגיז אף אחד.