-
אבשלום ששוני, פלאש 90

הורוביץ: המתקפה של בנט הייתה מיותרת

שר הבריאות בריאיון לכאן חדשות: מגבה את אנשי משרד הבריאות ב-100% • זעם במשרד על הביקורת של בנט נגד המומחים • בישראל נערכים לחיסון ילדים מגיל 5 מיד לאחר אישור ה-FDA
גילי כהן
28 בספטמבר 2021
19:54
עודכן ב 20:13

שר הבריאות ניצן הורוביץ הגן היום (שלישי) בריאיון בחדשות הערב על בכירי משרד הבריאות והסתייג מהביקורת החריפה שהשמיע אתמול ראש הממשלה בנט: "חושב זה היה מיותר ומצטער שזה נעשה". בהמשך אמר: "אנשי מערכת הבריאות עושים עבודה מדהימה ואני מגבה אותם ב-100% משום שאני תומך במדע והרפואה וזה תמיד השיקול הראשון שלנו. חובת מומחי הבריאות היא להציג למקבלי ההחלטות את המלצתם המקצועית".

הורוביץ הביע גם היום התנגדות להגבלות נרחבות נוספות: "לא נכון לסגור את המדינה ולהשבית ולשלוח מאות אלפים לאבטלה". עוד אמר, כי "יש מגבלות התקהלות ותו ירוק, יש בדיקות רחבות מאוד ובידודים. לא מוכן לסגור את המדינה בכל פעם שיש בעיה בריאותית".

בהמשך התייחס גם לסוגיית חיסון הילדים מתחת לגילאי 12, ואמר שאין סיבה שלא לנקוט במהלך זה אם וכאשר יאושר על ידי ה-FDA: "למה לא לחסן את הילדים? יש הבדל בין הבוסטר לבין שינוי בהתוויה לגבי הגיל, ולכן בעניין הזה ננקוט בצעדים שנוקטים בעולם". 

בהמשך התייחס גם להתעלמות של ראש הממשלה בנט מהסוגיה הפלסטינית בנאומו באו"ם אתמול: "זה לא סוד שיש לי חילוקי דעות עם בנט בנושא המדיני. פתרון שתי המדינות להשקפת מרצ הוא הדרך היחידה לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים". הורוביץ הוסיף: "אני מאמין שיש פרטנר וגם בממשלה הזו אנו מקיימים מגעים עם הפלסטינים, ואני ורצה שזה יהיה עד תהליך מדיני של ממש". 

במשרד הבריאות זעמו על דבריו של ראש הממשלה בנט שתקף אתמול את בכירי משרד הבריאות, כך פורסם היום בחדשות הערב. בשיחה עם כתבים אמר אתמול בנט: "בסוף השבוע הייתה ההתכסחות עם ד"ר שרון אלרעי-פרייס. אני שמח שזה קרה כי הפקענו את המונופול ממשרד הבריאות". במשרד הבריאות לא אהבו את הדברים וטענו כי בנט "ניצל את הפריים טיים המדיני למתקפה". 

עוד אמר בנט כי אנשי משרד הבריאות לא רואים את התמונה המלאה. "עם כל הכבוד לקבינט המומחים ולמומחים לרפואה - חלקם לא רואים את התמונה המלאה. חלקם התנגדו לבוסטר בזמן אמת", אמר. ראש הממשלה הוסיף: "אני לא מקבל את הגישה של 'למי אכפת' לגבי הכסף והפרנסה. המומחים הרפואיים הם אינפוט חשוב אבל לא בלעדי. הם לא יקבלו את ההחלטות במישור הלאומי אלא אנחנו. כששאלתי אותם למה צריך לסגור הופעה של שלמה ארצי בגלל מגזר כזה או אחר - הם גמגמו". 

עוד פורסם הערב כי אחרי הודעת פייזר על כך שהגישה בקשה לאישור חירום מה-FDA לחיסון ילדים בגילאי 11-5, בישראל נערכים כעת גם כן למבצע חיסון בקבוצות הגילאים האלה, מיד לאחר קבלת האישור. כמו כן, גורם מדיני מעריך כי במקביל, צפויה עלייה משמעותית להיענות הציבור לחיסון השלישי, בשל שינוי המתווה של התו הירוק בשבוע הבא, שבישראל צריכים להיערך להזמנת משלוחי חיסונים נוספים כבר בעת הקרובה. 

בשבוע שעבר פרסמה פייזר נתונים מעודדים מהניסוי שעשתה בחיסון נגד קורונה לילדים בגילים אלה. לטענת החברה, כמות פחותה של החיסון - שליש מזו הניתנת לבני נוער ומבוגרים - בטוחה ומעוררת תגובת חיסונית. בחברה ציינו כי תוצאות של הניסוי בגילי חצי שנה עד חמש  צפויות ברבעון הרביעי של השנה.