ראש המטות המשולבים מארק מיילי

"יש אפשרות אמיתית לפיגוע בארה"ב תוך שנה"

ראש המטות המשולבים מארק מיילי, המקביל לרמטכ"ל בדרגתו, הזהיר בשימוע בסנאט סביב הנסיגה מאפגניסטאן מהיווצרות של ארגון "אל קאעדה" מחודש. שר ההגנה אוסטין הודה כי הנפילה המהירה של הצבא האפגני הפתיעה את האמריקנים
איתמר מרגלית
28 בספטמבר 2021
19:40
עודכן ב 21:15

ראש המטות המשולבים בצבא ארה"ב, הגנרל האמריקני מארק מיילי הזהיר היום (שלישי) מהיווצרות של ארגון טרור חדש בעקבות הנסיגה האמריקנית מאפגניסטאן. בשימוע שנערך בסנאט סביב הנסיגה, אמר מיילי כי האמריקנים עדיין מגדירים את הטאליבן, השולט כיום במדינה, כארגון טרור וזה עדיין לא ניתק את קשריו עם אל קאעידה. בתוך כך הזהיר מיילי כי יש אפשרות אמיתית שארגון "אל קאעידה מחודש" ישאף לבצע פיגוע בתוך ארצות הברית, ייתכן בטווח של 12 החודשים הקרובים.

שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין, שגם השתתף בשימוע, התייחס לנסיגה האמריקנית מאפגניסטאן ואמר כי הנפילה המהירה של הצבא האפגני הפתיעה גם את האמריקנים. אוסטין הוסיף כי בארה"ב לא הבינו עד תום את עומק השחיתות וההנהגה הקלוקלת בקרב בעלי הדרגות הבכירות בצבא האפגני וכי ארה"ב אמנם ייעה לבנות מדינה עבור האפגנים, אך הם לא היו יכולים לחשל אותה. 

מיילי הוסיף שאמינותה של ארה"ב ניזוקה עקב יציאתה מאפגניסטן. הוא הוסיף כי יעץ לנשיא ביידן להשאיר 2,500 חיילים באפגניסטן, וטען שנסיגה מלאה תוביל באופן בלתי נמנע להתמוטטות הצבא האפגני ולאחר מכן הממשלה האפגנית. 

דוברת הבית הלבן, ג'ן סאקי, הגיבה ואמרה בתדריך לעיתונאים שאם ארצות הברית הייתה משאירה 2,500 חיילים באפגניסטן - בסופו של דבר הדבר היה גורם למלחמה של הכוחות האמריקנים מול אנשי טאליבן.