היהודי האחרון באפגניסטאן זבולון סימן-טוב

"אל תסמכו על ארה"ב": היהודי האחרון באפגניסטאן מדבר

זבולון סימן-טוב מדבר על הבריחה משלטון הטליבאן, על הרצון להגיע לארץ, ועל מתן הגט לאשתו העגונה. ויש לו גם מסר לישראל בנוגע לארצות הברית
רועי קייס
28 בספטמבר 2021
23:04

זבולון סימן-טוב, היהודי האחרון שנשאר באפגניסטאן ונמלט ממנה לפני שבועות ספורים, סיפר הערב (שלישי) בריאיון לכאן חדשות כי נמלט בלית ברירה מקאבול: "הייתי בסכנה בכל יום. שמרתי על בית הכנסת במשך שנים ועכשיו לא הייתה לו ברירה". בשיחה ראשונה עם גוף תקשורת מאז שנמלט, ושודרה בחדשות הערב בכאן 11, אמר זבולון כי הוא מנסה להגיע לארצות הברית, אך בעיות ניירת ומסמכים מעכבות את הגעתו למדינה. בהמשך, הוא מקווה גם להגיע לישראל ולפגוש את חבריו.

מהמדינה החדשה בה הוא חי כיום הסכים זבולון להעניק גט לאשתו העגונה, במסגרת שיחת זום בנוכחות רבנים מטורקיה ואוסטרליה, שהעבירו את הסכמתו לרבנות בארץ, כדי להעביר לאשתו המתגוררת כאן. סימן-טוב הוסיף, כי הוא שמח על מתן הגט והוסיף כי לעתים אשתו התעקשה להישאר שם ולעתים התעקשה לעזוב ולבסוף עזבה את אפגניסטאן ב-1995: "אין לי מה לומר לה". 

למרות רצונו להגיע לארצות הברית ולהשתקע שם הוא לא חוסך ביקורת מההתנהלות של הממשל האמריקני שנסוג מאפגניסטאן ואפשר לטליבאן להשתלט ויש לו גם מסר לישראל: "אני אומר לישראל אל תסמכו על ארצות הברית. ארצות הברית והקהילה הבין-לאומית הביאו לשפיכות דמים באפגניסטאן. הם לא הביאו שלום והשאירו את האזרחים במצב הזה".

בשיחה הוא טוען כי אם יחזור להיות שלום באפגניסטאן הוא בהחלט יחזור לשם. באשר למה שנותר שם מהקהילה היהודית אמר כי בית הכנסת מאובטח שם, הטליבאן, לדעתו, לא יהרוס אותו ויש מישהו ששומר עליו.