חאן אל אחמר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בג"ץ אישר למדינה הארכה של חצי שנה בהחלטה על חאן אל אחמר

השופטים ציינו כי הם מצפים להכרעה ברורה: "לא ניתן למשוך את החבל בלי די"
אמוץ שפירא
29 בספטמבר 2021
10:52

פינוי חאן אל אחמר: בג"ץ נענה הבוקר (רביעי) פעם נוספת לבקשת המדינה ואישר לה למסור הודעת עדכון בעוד חצי שנה בעניין מתחם חאן אל אחמר. שופא העליון נועם סולברג כתב בהכרעת השופטים כי הציפייה היא שבתום מועד זה תוצג לפני בית המשפט הכרעה ברורה, לאחר מיצוי כלל האפשרויות.

"פרק מיפוי המתווים ודרכי הפעולה עומד למצות את עצמו; אחריו מגיע שלב ההכרעה. מגמתנו היא להשלים את הדיון בעתירה זו סמוך לאחר שתוגש הודעת העדכון, ותגובות בעקבותיה; אם לטוב אם למוטב", כתב סולברג. הוא הוסיף כי  "אין ספק, שקרב היום שבו לא נוכל עוד להשלים עם אי בירור העתירה, ונידרש להכרעה ברורה, לשבט או לחסד. גם אם בכוחם של ניסיונות לקדם מתווה כזה או אחר לדחות מעט את הקץ, לא ניתן למתוח את החבל עד בלי די. גם לניסיונות אלו קצבה וקץ. מגיע שלב שבו הניסיון הופך לביזיון; עם הדבר הזה, אין ניתן להשלים. 

דברים שרואים מחאן אל אחמר: שלוש הערות על אי פינוי

השופט ג'ורג' קרא הסתייג מרוב דברי השופט סולברג והוסיף: "אינני רואה בעיתוי זה מקום לכבול את שיקול דעתנו באשר להמשך הדיון בעתירה". השופט אלכס שטיין כתב בהכרעה כי "עיקרון החוקיות, שאותו אנו מצווים ליישם ולהעצים, אינו מאפשר למדינה "לשבת על הגדר" במשך שנים ארוכות ולהביט ממנה על מבנים בלתי חוקיים מבלי להכריע באופן מחייב בין הסדרתם להריסתם".