עו"ד גילה נפתלין, ארכיון
צילום: כאן חינוכית

"צריכה לשבת 20 שנה בכלא": אחד מקורבנות אחות רב הכותל יוצא נגד החנינה שקיבלה מהנשיא

ביקורת רבה נמתחה על הנשיא הרצוג לאחר שהעניק השבוע חנינה לאחותו של רב הכותל, עו"ד גילה נפתלין, שהורשעה בעבירות זיוף וגניבה. הנשיא, שנחשב מקורב לרב הכותל, טוען שההחלטה התקבלה לאחר הסכמת הפרקליטות. ישראל זייליק, שנעשק על ידי האחות: "מאוכזב מהנשיא ומהרב רבינוביץ', למה היא יצאה?"
משה שטיינמץ
29 בספטמבר 2021
22:32

השבוע העניק הנשיא הרצוג חנינה לעו"ד גילה נפתלין שהורשעה לפני כשנתיים בעבירות של זיוף וגניבה. ישראל זייליק, בעל מוגבלויות בן 77 מאשקלון ואחד מנפגעה של נפתלין שנעשקו על ידה ביותר מ-20 אלף שקלים, זעם למשמע ההחלטה: "הייתי משאיר אותה בכלא עוד 20 שנה. המדינה מושחתת ומלולכלת, על סמך מה הרצוג קיבל את ההחלטה?" 

נפתלין היא אחותו של שמואל רבינוביץ', רב הכותל, שגם מצוי בקשרים עם הרצוג שאפילו מצא את עצמו אורח בחתונה של בתו. עם זאת בבית הנשיא דוחים כל טענה למעורבות של רבינוביץ' בהחלטה, וטוענים כי נעשתה בתיאום עם הייעוץ המשפטי. הנימוק להחלטה: נסיבות אישיות חריגות. החלטת הנשיא לקצר את מאסרה אפשרה לנפתלין לעמוד מול ועדת שחרורים, שקיצרה שליש מעונשה, ובערב יום כיפור היא השתחררה אחרי 11 חודשים בלבד בכלא, במקום שנתיים. 

זייליק שכר את שירותיה של נפתלין כדי לטפל בירושה שהותיר דודו המנוח, בשווי 70 אלף שקלים. הסכום הופקד אצל נפתלין בנאמנות, אך היא משכה מהקופה יותר מ-20 אלף שקלים לחשבונה הפרטי. "הלכתי לבית המשפט בירושלים ופתאום היא ניגשה אליי", מספר זייליק על ההיכרות עם נפתלין.

הוא סיפר כיצד פעמים רבות נסע מאשקלון לירושלים כדי לבקש ממנה את הכסף בחזרה: "כל פעם היא הייתה צוחקת עליי. בוא תיקח את הכסף מירושלים, ואני חוזר בלי כלום". הוא הוסיף כי נאלץ להלוות כסף משכניו להוצאות הנסיעות, ותמיד שב בידיים ריקות. 

בבית הנשיא הגיבו לדברים ומסרו: "הבקשה הגיעה לנשיא המדינה לאחר שנתקבלה המלצה של כל הגורמים המקצועיים במשרד המשפטים. מדובר במקרה שבו נתקבלו חוות דעת מקצועיות על ידי גורמי טיפול בגין נסיבות ייחודיות וקשות, שלא ניתן לפרטן מפני צנעת הפרט, שאירעו לאחר מתן גזר הדין. יצוין כי הנשיא לא מכיר את הנדונה כלל, ועל פי הייעוץ המשפטי שקיבל, על בסיס העובדות שנמסרו, לא הייתה כל עילה לכך שלא ידון בתיק".