כיתה עם הרבה ילדים מצביעים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חוזרים ללימודים: מי יוכל להגיע לכיתה – ומי לא

הבדיקות המהירות והפטור מהן, המורים ללא התו הירוק שיישארו בקרוב בבית ומה קורה אם מתגלה חולה מאומת. מה שצריך לדעת על החזרה לכיתות
עמיחי שטיין
29 בספטמבר 2021
23:01

כמעט כל תלמידי ישראל יחזרו היום (חמישי) ללימודים, ואחרי ימי הלימוד הבודדים בספטמבר – אפשר לומר שלמעשה יתחילו את שנת הלימודים האמיתית. כדי לחזור ללימודים יצטרכו תלמידים בני 12-3 לבצע בדיקה מהירה ולהביא טופס חתום בידי ההורים שבו הם מצהירים כי תוצאת הבדיקה שלילית. לא צריך להציג את הבדיקה עצמה או תצלום שלה – ולכן אפשר בעיקר לקוות שההורים ימלאו את הטופס בצורה כנה. התלמידים שתוצאות הבדיקה שלהם תהיה חיובית, ייאלצו כמובן להישאר בבית.

יש גם כמה יחידי סגולה שלא יצטרכו להציג הצהרה עם תוצאת הבדיקה השלילית. מי שהחלים מקורונה בחצי השנה האחרונה, תלמידי החינוך המיוחד ותלמידים בני 12 הלומדים בכיתה ז'. כלומר: היום, לכאורה, בטוח יחסית לשלוח את התלמידים לבתי הספר ולגנים.

מהשבוע הבא – ייתכן שנראה יותר מורים שלא יגיעו ללמד. מיום ראשון רק מורה שחוסן בחיסון שלישי או שיציג תוצאת בדיקת קורונה שלילית – יוכל לבוא וללמד. אם לא - ייאלץ לשבת בבית ולא לקבל שכר. אם תחליטו שלא לשלוח את הילדים שלכם לבית הספר מחר – אלא רק מיום שישי ואילך, למעשה לא תצטרכו לבצע כלל בדיקת קורונה לילד.

מה יקרה אם יימצא חולה מאומת בכיתה של הילד שלכם? במקרה כזה, נכון לעכשיו, כל הכיתה תיכנס מייד לבידוד. מהשבוע הבא יחל פיילוט בכ-300 כיתות, שם אם יימצא חולה מאומת, כל הכיתה תבצע בדיקות יומיות במשך שבוע במקום בידוד. אם הפיילוט יהיה מוצלח – הוא יורחב בהמשך לכל מוסדות החינוך בארץ.

רק נגיד שוב - ביום שישי, כולם - ללא יוצא מן הכלל יוכלו להגיע ללימודים ולכן למעשה המתווה הזה הוא ניסיון לשמור על שגרת לימודים רציפה, לפחות להתחלה. אבל רק ימים יגידו אם הוא יפחית את ימי הבידוד של התלמידים או לא ישנה דבר.

עם זאת, נכון לערב החזרה ללימודים רק 81% מההורים אספו את ערכת הבדיקות המהירות. כך ש-282 אלף טרם נאספו. בחינוך החרדי נאספו הכי מעט בדיקות, על ידי 62% מההורים בלבד.

החזרה ללימודים – כך זה עובד