"לא מחפש לערוף ראשים": מי שולט במירון?

משפחות הנספים באסון מירון עוקבות מקרוב אחר דיוני ועדת החקירה. מי מתנער מאחריות ומי מנסה לגלגל אותה אל אחרים? ולמה הן מצפות? עקיבא נוביק מארח את הרב ישעיהו פוגל, אביו של ידידיה שנהרג באסון
עוד יום
30 בספטמבר 2021
09:00

ועדת החקירה לבדיקת האסון במירון החלה לשמוע את העדויות, ונשמע משם שכולם התריעו, כולם זעקו והכתובת הייתה על הקיר. אך מי שעוקבות מקרוב אחרי הדיונים הן המשפחות של 45 קורבנות האסון. הן מנסות להבין מי מתנער מאחריות, מי מנסה לגלגל אותה על אחרים, וכבר למדנו שאחריות, אין פירושה אשמה. הרב ישעיהו פוגל, אביו של ידידיה שנספה באסון, הגיע לשיחה עם עקיבא נוביק בהסכת "עוד יום" והסביר למה המשפחות מצפות. 

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

"זאת תחושה קשה מאוד. כל אחד מנסה למזער את חלקו במקום שיהיה כאן משהו של תיקון גדול לעתיד", סיפר פוגל שצופה בדיוני הוועדה על המתרחש שם. "אני לא מחפש לערוף ראשים, אבל אני רוצה להגיע למציאות שהמדינה יודעת להתכונן לדברים מראש. אנחנו צריכים להיות מדינה מתוקנת שיודעת להרים אירועים". 

הוא הוסיף: "שווה להקשיב לוועדה ולתחקירים שהיא עושה. כל מי שאמר שאי אפשר לעצור ולווסת – בתקופת הקורונה סגרו את כל הברזים. להילולה במירון כבר יותר מ-20 שנה אין הגעה של כלי רכב פרטיים, המשטרה שולטת בזה. אם רוצים לווסת, בקלות אפשר לווסת". 

"כל אחד מנסה למזער את חלקו במקום שיהיה כאן משהו של תיקון גדול לעתיד"

אירועי ההדלקה ההמוניים בהילולה, שמושכים את ההמון ושם נוצר הדוחק העיקרי, הם משיאי הלילה. פוגל התייחס לאפשרות של הגבלה שלהם: "אם הייתי מנסה להסביר את זה לציבור הרחב, הייתי אומר בואו תוציאו את המנגינה מהמילים. המנגינה מקפיצה אתכם. תאר לך את ריטה מקריאה במקום לשיר. אם אנחנו רוצים שאנשים יזכו להתרוממות רוח, אנחנו צריכים לתת להם את זה. איך עושים את זה בטוח? בואו נושיב את הוועדה הכי חכמה וניצור מקום יותר רחב ופנוי. איך עושים את זה בצורה בטוחה עם כמות האנשים הזו – ואפשר". 

"הבעיה שמשרד האוצר היה צריך לבוא, לקרוא את דו"ח מבקר המדינה, ולהגיד שהוא מקצה את הכסף לעשות את מירון בטוחה. לא לחכות לאסון. אני רוצה מכל אזרח ובעל תפקיד שיסתכל ימינה ושמאלה ובוא נבנה את המדינה הזאת טובה ובטוחה. שלא יהיו אסונות. אנחנו יכולים למנוע אותם", סיכם פוגל.