אירמגרד פורכנר, 1944

פושעת המלחמה הנאצית בת ה-96 שנעלמה לפני משפטה נמצאה משוטטת ברחובות

אירמגרד פורכנר שמואשמת בסיוע לרצח של יותר מ-11 אלף בני אדם בפולין בזמן מלחמת העולם השנייה לא התייצבה הבוקר לפתיחת משפטה ולא נמצאה במשך שעות. לאחר שנעצרה התברר כי הודיעה לבית המשפט כבר לפני 3 שבועות שלא תגיע לדיון בשל מצבה הבריאותי ותשלח את סנגורה
אנטוניה ימין ואיתמר מרגלית
30 בספטמבר 2021
14:04
עודכן ב 16:31

שעות לאחר שנעלמה הבוקר (חמישי) באורח מסתורי לפני דיון הפתיחה במשפטה, נעצרה אירמגרד פורכנר בידי הרשויות בגרמניה. המשטרה בשלזוויג-הולשטיין מצאה אותה כשהיא משוטטת ברגל ברחובות.

פורכנר, בת 96, שהייתה בין השנים 1945-1943, מזכירתו האישית של מפקד מחנה הריכוז שטוטהוף בדצניג פולין, כשהיא בת 18 בלבד, נאשמת בסיוע לרצח של 11,412 בני אדם. מדיווחים בכלי התקשורת בגרמניה עולה כי פושעת המלחמה הנאצית הודיעה שלא תגיע למשפט כבר ב-8 בספטמבר ובמכתב שכתבה ציינה: "בשל גילי ומגבלותיי הגופניות, לא אגיע במועד שנקבע לי לבית המשפט ואבקש מהסנגור לייצג אותי". במכתב היא מתייחסת לשלל מחלות שמהן היא סובלת וכותבת: "הייתי רוצה לחסוך מעצמי את המבוכות האלה ולא להפוך את עצמי ללעג לאנושות". על אף זאת איש מהמעורבים בתיק לא חשד שהיא אכן לא תופיע בבית המשפט ואף תיעלם.

 אירמגרד פרוכנר, 1944 (צילום: "בילד")

התביעה בצפון גרמניה טוענת כי יש בידיה פקודות למשלוחי אדם שפורכנר עצמה חתמה עליהם. פרוכנר אמורה להיות האישה הראשונה שתעמוד לדין בגין פשעים שביצעה לפני עשרות שנים בזמן הרייך השלישי. ובגלל שהייתה בת פחות מ-21 בזמן שביצעה לכאורה את הפשעים – היא צפויה לעמוד לדין בפני בית דין לענייני נוער. 

הבוקר, כאשר לא הגיעה לבית המשפט, המשטרה המקומית הוציאה נגדה צו מעצר. לפי מידע שהתפרסם ב"בילד" הגרמני, פרוכנר המתגוררת בבית אבות ליד המבורג, עלתה הבוקר לבדה על מונית ונסעה לתחנת הרכבת נורדרשטט (צפונית להמבורג). לאחר מכן נעלמו עקבותיה. בשלב הזה לא ברור אם הדיון שהיה אמור להתחיל היום באמת יתקיים.