-
צילום: רויטרס

38 מטוסים פלשו בו זמנית: המסר המאיים של סין למערב

טייוואן דיווחה הלילה על הפלישה הגדולה אי-פעם של חיל האוויר הסיני למרחב האווירי שלה, בזמן שהסינים ציינו את יום השנה להקמת הרפובליקה העממית | איך זה מתקשר עם מלחמת הסחר עם ארה"ב?
יואב זהבי
02 באוקטובר 2021
13:07

טייוואן דיווחה הלילה (שבת) על הפלישה הגדולה אי פעם של חיל האוויר הסיני למרחב האווירי שלה, כש-38 מטוסים טסו בשני גלים בשמי טייוואן, זאת בזמן שהסינים ציינו את יום השנה להקמת הרפובליקה העממית. משרד ההגנה הטייוואני מסר כי מטוסי קרב הוזנקו כדי להזהיר את המטוסים הסיניים ומערכות טילים נפרסו.

איך זה מתקשר למלחמת הסחר עם ארה"ב?

טיוואן היא מדינת אי לא מאוד גדולה, פחות מ-200 קילומטרים מסין, שרואה בה חלק מהשטח שלה, טריטוריה מורדת שהתפצלה במלחמת האזרחים באמצע המאה הקודמת, אבל יום אחד תבין שטעתה ותחזור הביתה - במוח או בכוח.

בגלל המדיניות הסינית, רק 15 מדינות מכירות בטייוואן כמדינה עצמאית. הרי מי רוצה להסתבך עם בייג'ין? אפילו ארצות הברית לא בעניין. אבל על אף שנשיא אמריקני כנראה לא יבקר שם בקרוב, עדיין ארצות הברית היא בעלת הברית הכי גדולה של טייוואן – כלכלית וצבאית. היא מספקת לטייוואן הרבה מאוד נשק – מטוסים, טנקים, טילים – והמטרה ברורה: להפריע לסין להתפשט למזרח.

ואם זה לא מספיק, טייוואן ממוקמת באזור שהפך בשנים האחרונות לזירה הימית הכי גועשת בעולם. זירה שיכולה לשים את סין וארצות הברית במסלול התנגשות ישיר. ים סין הדרומי הוא סוג של הר הבית, רק בלי הקדושה מסביב. עוברת שם שליש מתנועת השיט בעולם ובקרקעית הים יש כמויות של נפט וגז טבעי. חוץ מזה, לים יש חשיבות אסטרטגית מטורפת – נתיב שמקשר את מערב ארצות הברית לדרום מזרח אסיה ולמזרח התיכון.

האם סין תעז לנסות לבלוע גם את טייוואן? זה תלוי מאוד במדיניות האמריקנית ובתעוזה של ג'ו ביידן. אחרי ההשתלטות על הונג קונג, מה שיקרה בטייוואן ובים סין הדרומי בשנים הקרובות – יכול לעצב מחדש את העולם.