ששת המחבלים שברחו מהכלא

סעיף עבירות הטרור הוסר: כתבי אישום נגד המחבלים שברחו מכלא גלבוע

אישומים הוגשו גם נגד חמישה אסירים שסייעו להם בבריחה. בשבוע שעבר ששת המחבלים הועברו משב"כ לשב"ס, ושובצו בבתי כלא שונים. מכתב האישום עלה כי זביידי צורף על מנת שינצל את קשריו ברשות הפלסטינית וידאג שהמחבלים יזכו למעצר הגנתי
אורלי אלקלעי וחן ביאר
03 באוקטובר 2021
09:11

בבית משפט השלום בנצרת הוגשו היום (ראשון) כתבי אישום נגד ששת האסירים שברחו מכלא גלבוע וחמשת האסירים שסייעו להם. המחבלים נאשמים בבריחה ממשמורת וסיוע לבריחה ממשמורת. עם זאת, לכתב האישום לא נכנסו סעיפים של עבירות ביטחוניות.

מכתב האישום עולה כי בסוף שנת 2020 החליט המחבל מחמוד עארדה לחפור מנהרה מהתא על מנת להימלט מבית הסוהר. הוא פנה למחמוד קאדרי, איהם כמאמג'י ומונדאל אינפיעאת והציע להם לקחת חלק בחפירת המנהרה. בחודש מארס הצטרף גם מוחמד עארדה, בן דודו של מחמוד, לתוכנית הבריחה.

פתח המנהרה היה מתחת למקלחת התא. הנאשמים הסירו לוח שיש מתחת לכיור, חפרו מתחתיו והשיבו מדי יום את לוח השיש למקומו על מנת להסתיר את החפירה. המחבלים ביצעו את עבודת החפירה באופן יום יומי, במשמרות שהותאמו לסדר היום בכלא עם כלי חפירה מאולתרים.

האסירים שהואשמו בסיוע לבריחה לקחו גם הם חלק בחפירת המנהרה ובנוסף, תפקידם היה להתריע מפני הגעת אנשי סגל ולהשגיח שאסירים אחרים לא ייכנסו לתא. חלקם סייעו בהוצאת שקי חול מהמנהרה כדי לאפשר לחופרים לצאת ממנה. 

הצצה לאגף השמור | האזינו לעוד יום

על פי כתב האישום, לקראת סיום חפירת המנהרה, החליטו בני הדודים מחמוד ומוחמד עארדה והנאשם ג'ראדאת לפנות אל זכריא זביידי ולהציע לו לברוח עימם מהכלא, על מנת שזביידי ינצל את מעמדו וקשריו ברשות הפלסטינית וידאג שלאחר הבריחה יזכו האסירים הנמלטים למעצר הגנתי ברשות. זביידי הסכים לתוכנית הבריחה והגיש בקשה לעבור לאגף 2.

ב-5 בספטמבר עבר זביידי לתא, וביום זה הושלמה חפירת המנהרה שאורכה כ-30 מטרים אל מעבר לחומות הכלא. באותו לילה נמלטו ששת הנאשמים דרך המנהרה, כשהם מצוידים בבגדי החלפה, מזון, ומכשירי רדיו על מנת לעקוב אחר התקדמות החיפושים ומיקום כוחות הביטחון. בריחת האסירים התגלתה כעבור כשעה וחצי, אז החלו חיפושים נרחבים לאיתורם.

ששת המחבלים הגיעו לכפר נאעורה, כאשר מחמוד עארדה ביקש מאחיו שיגיע עם רכב כדי למלט אותם לשטחי הרשות הפלסטינית. משלא הסתייע הדבר בידם, הם החליטו להתפצל לזוגות כדי להקשות על איתורם.

ביום חמישי שב"כ העביר את ששת המחבלים שנמלטו לידי שירות בתי הסוהר (שב"ס), ששיבץ אותם בתאי הפרדה בבתי כלא שונים: זכרייה זביידי הועבר לכלא אשל בבאר שבע, מחמד עארידה לכלא שיקמה, מחמוד עארדה ומונדאל אינפיעאת לכלא איילון, יעקוב קאדרי לכלא רימונים ואיהם כמאמג׳י לאוהלי קידר.

בשבוע שעבר דווח בחדשות הערב בכאן 11 שחוקרי יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה שחקרו את האירוע מעריכים שהמחבלים פוררו את רצפת הבטון בעזרת חומצה או קולה. עוד עולה מהדוח שהזמין שב"ס כי נתיב הבריחה של האסירים כלל הרמת לוח שיש בתא המקלחת וחפירת פיר מנהרה דרך שכבות פלדה ובטון אל החלל שמתחת.

ששת המחבלים ברחו מהכלא לפני כחודש, בערב ראש השנה. לאחר שבוע נעצרו ארבעה מהם - מחמוד עארדה ויעקוב קאדרי נתפסו בנצרת, זכרייה זביידי ומחמד עארידה נלכדו כמה שעות לאחר מכן במגרש משאיות מאולתר בגליל התחתון. לאחר כשבוע הסתיים המצוד עם תפיסתם של איהם כמאמג׳י ומונדאל אינפיעאת בג'נין. 

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע על הקמת ועדת בדיקה לאירוע, בראשה יעמוד האלוף במילואים ד"ר מנחם פינקלשטיין. חברי הוועדה יהיו הפרופסור אפרת שהם שחוקרת את בתי הסוהר שנים רבות, ואריק ברבינג שהיה ראש אגף בשב"כ.