-
צילום: אי-פי

יום שני ברצף: 39 מטוסים סיניים עברו מעל טייוואן

טייוואן הזניקה מטוסי קרב כדי להזהיר את הסינים. אתמול המדינה דיווחה על הפלישה הגדולה ביותר אי פעם של חיל האוויר הסיני למרחב האווירי שלה, כש-38 מטוסים טסו בשני גלים מעל שמיה, בזמן שהסינים ציינו את יום השנה להקמת הרפובליקה העממית
מערכת כאן חדשות
03 באוקטובר 2021
05:48

טיוואן דיווחה הלילה (ראשון) על 39 כלי טיס סיניים שטסו בשני גלים במרחב האווירי שלה. מדובר בלילה השני ברציפות שסין שולחת עשרות מטוסים לאזור, כשאתמול טייוואן דיווחה על הפלישה הגדולה ביותר אי פעם של חיל האוויר הסיני למרחב האווירי שלה, כש-38 מטוסים טסו בשני גלים בשמי טייוואן, בזמן שהסינים ציינו את יום השנה להקמת הרפובליקה העממית.

גם הפעם טיוואן שלחה מטוסי קרב כדי להזהיר את המטוסים הסיניים. שר ההגנה הטייוואני ציין שלאורך היום עברו במרחב האווירי של ארצו 20 מטוסים, ובלילה פלשו לשטחה האווירי עוד 19. 

טיוואן היא מדינת אי לא מאוד גדולה, פחות מ-200 ק"מ מסין, שרואה בהחלק מהשטח שלה טריטוריה מורדת שהתפצלה במלחמת האזרחים באמצע המאה הקודמת, אבל יום אחד תבין שטעתה ותחזור הביתה - במוח או בכוח.

בגלל המדיניות הסינית, רק 15 מדינות מכירות בטייוואן כמדינה עצמאית. הרי מי רוצה להסתבך עם בייג'ין? אפילו ארצות הברית לא בעניין. אבל על אף שנשיא אמריקני כנראה לא יבקר שם בקרוב, עדיין ארצות הברית היא בעלת הברית הכי גדולה של טייוואן – כלכלית וצבאית. היא מספקת לטייוואן הרבה מאוד נשק – מטוסים, טנקים, טילים – והמטרה ברורה: להפריע לסין להתפשט למזרח.

ואם זה לא מספיק, טייוואן ממוקמת באזור שהפך בשנים האחרונות לזירה הימית הכי גועשת בעולם. זירה שיכולה לשים את סין וארצות הברית במסלול התנגשות ישיר. ים סין הדרומי הוא סוג של הר הבית, רק בלי הקדושה מסביב. עוברת שם שליש מתנועת השיט בעולם ובקרקעית הים יש כמויות של נפט וגז טבעי. חוץ מזה, לים יש חשיבות אסטרטגית מטורפת – נתיב שמקשר את מערב ארצות הברית לדרום מזרח אסיה ולמזרח התיכון.

האם סין תעז לנסות לבלוע גם את טייוואן? זה תלוי מאוד במדיניות האמריקנית ובתעוזה של ג'ו ביידן. אחרי ההשתלטות על הונג קונג, מה שיקרה בטייוואן ובים סין הדרומי בשנים הקרובות – יכול לעצב מחדש את העולם.