הר מירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

"לא הצלחתי לזעזע": העדויות בוועדת נאור נמשכות

הוועדה הממלכתית לחקירת האסון במירון החלה את דיוניה עם עדותו של נצ"מ בדימוס אילן מור, שהיה לפני כמה שנים ראש הזרוע המבצעית באגף התנועה במשטרה. ב-2016 כתב מור מסמך בשם "למחוק את הכתובת מעל הקיר", בו ציין כי בשנה זו עלו להר בזמן ההילולה פי 15 אנשים מקיבולת האתר
אמוץ שפירא
03 באוקטובר 2021
10:36

הוועדה הממלכתית לחקירת האסון בהר מירון החלה היום (ראשון) את דיוניה עם עדותו של נצ"מ בדימוס אילן מור, שהיה לפני כמה שנים ראש הזרוע המבצעית באגף התנועה במשטרה. ב-2016 כתב מור מסמך בשם "למחוק את הכתובת מעל הקיר". במסמך ציין כי בשנה זו עלו להר בזמן ההילולה פי 15 אנשים מקיבולת האתר. 

שידור חי

נצ"ב בדימוס מור הסביר כי מטרת המסמך שכתב הייתה לטלטל ולייצר זעזוע. "לצערי זה לא הצליח", אמר בעדותו. אחרי מור יעלו להעיד האדריכל ערן מבל, עורך תוכנית המתאר למתחם קבר הרשב"י ועורך הדין דרור לביא אפרת, היועץ המשפטי בוועדה המחוזית צפון במנהל ותכנון. 

ביום חמישי הודה מהנדס הבטיחות הראשי של האתר, עאמר ח'ליילה מבי.סי.ס. הנדסה, כי לא בדק אם "מעבר דוב" שבו אירע האסון הוא תקני או לא. הוא הסביר שהמעבר היה קיים עוד לפני שנכנס לתפקיד ומה שעשה היה להוסיף מעברי חירום.

ח'ליילה הוסיף שלפי חוות דעתו, שהוגשה לוועדה בכתב, מתחמי ההדלקה והקבר יכולים להכיל 16,819 איש. אך להערכתו היו בהר בשנים האחרונות הרבה יותר - פי שלושה או ארבעה. לדבריו, בשונה משנים עברו שהאירוע התפרס על יומיים הפעם זה היה על יום אחד.