ברקת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שקל לשנה? סימני השאלה סביב המניות של ברקת - שהפכו אותו למיליארדר

בתחקיר של ארגון שומרים נחשף שבמשך כל שנותיו בעיריית ירושלים החזיק בעצמו במניות, אף שהצהיר שהן בנאמנות עיוורת • גם כשהעבירן לנאמנות עם היבחרו לכנסת, הנאמן הוא לא אחר מאלי ברקת - אחיו ושותפו - למרות ההנחיה האוסרת לכאורה להעביר מניות לנאמן שהוא קרוב משפחה • ברקת: "גאה על העובדה שמאז ומעולם שילמתי את המיסים שלו באופן מלא בישראל"
משה שטיינמץ
03 באוקטובר 2021
19:28

מסמכים שנחשפים הערב (ראשון) מעלים סימני שאלה על התנהלותו של חבר הכנסת היום וראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת. החברה שהנפקתה צפויה להפוך אותו למיליארדר רשומה במקלט מס - באיי הבתולה. במשך כל שנותיו בעיריית ירושלים החזיק בעצמו במניות, אף שהצהיר כי הן בנאמנות עיוורת, וגם כשהעבירן לנאמנות עם היבחרו לכנסת, הנאמן הוא לא אחר מאלי ברקת - אחיו ושותפו, למרות ההנחיה האוסרת לכאורה להעביר מניות לנאמן שהוא קרוב משפחה.


התנהלותו של ברקת נחשפת בתחקיר של ארגון שומרים, שמבוסס על "מסמכי פנדורה", 12 מיליון מסמכים שדלפו מסוכנויות כלכליות המתפרסמים היום על ידי איגוד התחקירנים הבין לאומי ICIJ. חברת ETORO היא פלטפורמה חברתית למשקיעים בשוק ההון, שצפויה להיות מונפקת בקרוב לפי שווי של 10 מיליארד דולרים. ברקת שמחזיק בה מניות צפוי להרוויח בהנפקה כרבע מיליארד דולרים. החברה פועלת גם בישראל.

עוד עולה מהתחקיר, כי למרות שברקת אמר לא פעם לאורך השנים שעסקיו מוחזקים בנאמנות עיוורת. חברת האחזקות שלו "ניר ברקת בע"מ", באמצעותה הוא מחזיק גם במניותיו ב-ETORO, נשארה בשליטתו עד שנבחר לכנסת.

יצויין כי הדבר חוקי ונאמנות עיוורת יכולה להיות גם כשנבחר הציבור רשום כבעלים. אלא שלאחר שנבחר לכנסת העביר ברקת את מניותיו ב"ניר ברקת בע"מ" ללא אחר מאשר אחיו אלי, על אף שלכאורה, לפי החלטת ועדת האתיקה של הכנסת, חבר כנסת שהוא בעל שליטה בחברה צריך להעביר את מניותיו לנאמן שאינו קרוב משפחתו.

מטעמו של ניר ברקת נמסר בתגובה כי "ניר ברקת הוא מחלוצי ההייטק בישראל, וגאה על העובדה שמאז ומעולם שילם את המיסים שלו באופן מלא בישראל ומקפיד לעבוד עבור שקל לשנה בכל תפקידיו הציבוריים. עם כניסתו לזירה הציבורית לפני כ-18 שנים, הוא העביר את הניהול על כל עסקיו לאחיו, ועם בחירתו לכנסת הגיש מסמכים לניהול עיוור בתוספת הצהרת הון מלאה לועדת האתיקה וביקש את הנחיותיה כפי שמתבקש. יצויין כי החוק מאפשר לחבר כנסת להעביר את עסקיו לניהול עיוור לקרוב משפחה שהיה שותף לעסקיו בעבר. לגבי חברת איטורו, נדגיש כי למרות שהיא רשומה באיי הבתולה, כמו חברות טכנולוגיה רבות, מטעמי רגולציה גלובלית, היא משלמת מיסים מלאים בישראל. קשה לנתק את האינטרסים הפוליטיים שבחשו בפרסום ״תחקיר״ מגוחך זה".