-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חובת סריקת ברקוד בתו החדש - מיום שלישי

ספריות מוחרגות מהתו הירוק כך שהשאלת ספרים לא נדרשת בתו ירוק, גם כניסה למוזאונים לא תחויב בהצגת תו • אכיפת התו החדש - מיום חמישי
כתבי כאן חדשות
03 באוקטובר 2021
15:17
עודכן ב 21:24

קבינט הקורונה החליט על הקלות כבר היום (ראשון): ספריות יוחרגו מהתו הירוק כך שהשאלת ספרים לא נדרשת בהצגת תו, גם מוזיאונים יוחרגו כך שכיתות יוכלו לבוא בשעריהם תוך חלוקה לקפסולות. חובת סריקת ברקוד לתו הירוק תחול רק מיום שלישי, ואכיפת התו החדש - מיום חמישי.

ההקלות בתו הירוק סוכמו מראש בין משרד הבריאות ובין ראש הממשלה הפתלי בנט. בדיון היו שרים שתמכו במהלך, והיו שהתנגדו וטענו שעוד מוקדם לקבל החלטות. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב טען: "מדובר במסר כפול - בזמן שמעודדים בוסטר, מסירים תו ירוק ממקומות".

מנגד, שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון אמרה: "אפשר להגיד ששוקלים בעוד שבוע הקלות, וזה עדיין לא יגרום לבלבול בציבור". שרת המדע אורית פרקש-הכהן הוסיפה כי "זה אירוע היסטורי שמשרד הבריאות מציע הקלות - ואנחנו מתלבטים".

ראש הממשלה נפתלי בנט הציע שתתקיים חשיבה מחודשת בימים הקרובים בהתאם לנתוני התחלואה, וכך סוכם. ייתכן שלא יהיה צורך לכנס את הקבינט מחדש, אלא שההקלות יאושרו במשאל טלפוני בימים הקרובים.

נתונים שהוצגו בדיון מצביעים על התחלת הדעיכה של הגל הרביעי, מה שדחף את השרים לדון בהקלות נוספות שהציע משרד הבריאות, אך לא כולן אושרו. בין ההקלות הנוספות שנשקלו: ביטול חובת התו הירוק על אירועים בשטחים פתוחים. הצעה נוספת שעלתה היא להחריג ילדים בני 12 ומטה, שלא יכולים להתחסן, מחובת הצגת תו ירוק, כך שלא יידרשו להציג בדיקות שליליות בכניסה לאירועים.

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה טוענים שבראש סדר העדיפויות שלו נמצא הצורך לבטל הבידודים במערכת החינוך, ולמנוע אובדן של ימי עבודה במשק. לכן, ייתכן שכל ההצעות להקלות יתקבלו רק בעוד שבועיים, כשהפיילוט במערכת החינוך יסתיים.

בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי "הבידודים ההמוניים במערכת החינוך צריכים להסתיים כמה שיותר מהר". ולכן ייתכן שלא יחכה לתוצאות פיילוט "הכיתה הירוקה", שהתחיל לפני כמה ימים ב-200 כיתות. במסגרת הפיילוט ההורים נדרשים לבדוק את ילדיהם, ובמקרה של תלמיד מאומת - שאר הילדים מבצעים בדיקות אנטיגן מדי יום, במקום להיכנס לבידוד. אם מתברר שיש יותר משני ילדים מאומתים באותה הכיתה אחרי היום השלישי – הפיילוט מופסק. 

המתווה נבחן גם בהשוואה לנתונים בחברה הערבית - שם הלימודים החלו מוקדם יותר. במגזר מזהים עלייה במספר החולים במצב קשה לאחר עשרה ימים מרגע החזרה למסגרות החינוך. הנתונים מטרידים את בכירי מערכת הבריאות, אבל לפחות כרגע גם הם מתיישרים עם בנט. 

כשבנט עשה ביבי | האזינו לעוד יום עם גילי כהן ועקיבא נוביק

משרד הבריאות המליץ היום בקבינט הקורונה לעבור בתוך שבוע למדיניות התו הסגול במסעדות ואטרקציות בחוץ, וכן בבריכות ובמועדוני כושר, זאת אלא אם תהיה עלייה בתחלואה. כמו כן מתנהלת עבודת מטה בנוגע לפתיחת השמיים לתיירים זרים שייכנסו לישראל. הכוונה של משרד התיירות היא לפתוח את האפשרות לכניסת תיירים מחוסנים בחודש נובמבר. 

המדריך המלא לתו הירוק החדש

הבוקר אזרחי ישראל נדרשו לעדכן את התו הירוק, אך נרשמו תקלות רבות באתר משרד הבריאות שדרכו מונפק המסמך. במשרד הבריאות עדכנו בעקבות התקלות כי אפשר יהיה להשתמש בימים הקרובים גם בתו הירוק הקודם.

השתתפו בהכנת הידיעה: ליאל קייזר, גילי כהן, קטי דור, עמיחי שטיין ונוב ראובני