שאול אמסטרדמסקי

רוצים לבדוק איפה כדאי לקחת משכנתה? שיהיה בהצלחה

לפי חוק ההסדרים הבנקים יחויבו לשתף את כל המידע הפיננסי שלנו כדי שנוכל להתחיל להשוות מחירים ביניהם, ולבחור את התנאים שהכי מתאימים לנו. הבעיה היא שהבנקים רוצים לדחות כמה שיותר את הצעד הזה - כדי למנוע תחרות שתועיל לכולנו
שאול אמסטרדמסקי
03 באוקטובר 2021
17:53

כשאתם רוצים לקנות טוסטר, או מכשיר להסרת שיער, או לא משנה מה – איך אתם יודעים מה לקנות? אתם נכנסים לאינטרנט, מחפשים, מקבלים איזה זאפ כזה ואז בודקים, נכון? אתם יכולים אפילו לסנן את המכשירים, אפילו לפי כמה וואט יש להם! אחלה.

כשאתם רוצים לקחת משכנתה, לקחת הלוואה או לסגור כסף בפיקדון – איך אתם יודעים להשוות בין הבנקים? אתם לא, כי אין אפשרות כזו. ואתם יודעים למה לא? כי הבנקים לא נותנים. הם רוצים שתבזבזו את הזמן ותלכו מסניף לסניף, תשבו ותחכו לפקידה או לפקיד, ולא תעשו את זה.

הם רוצים שלא תהיה שקיפות, כי בלי שקיפות אין תחרות. עכשיו כבר אין להם ברירה, זה נמצא בתוך חוק ההסדרים שהבנקים יחויבו לשתף את כל המידע הפיננסי של כולנו, בשביל שאנחנו נוכל להתחיל להשוות מחירים. הבנקים מבינים שזה הולך לבוא, אז אתם יודעים מה הם עושים? הם נלחמים על תאריך התחילה, מתי הרפורמה הזאת תיכנס לתוקף.

לפי נייר של לובי 99, הם רוצים לדחות את זה כמה שיותר, וגם לפרק את זה לחלקים. שכל המידע על הלוואות ומשכנתאות יידחה לסוף 2022. וזה עוד כלום! שכל המידע על פיקדונות וחסכונות יידחה לאמצע 2023, וכל המידע על ניהול תיקי ניירות ערך אפילו ליותר מזה, ושכל מה שקשור לעסקים קטנים – רק בתחילת 2024. ועד אז, התחרות תחכה.

הבנקים אומרים שהם צריכים להיערך לזה אבל די, הטכנולוגיה קיימת. עובדה שזה קיים כבר באירופה, בארצות הברית ובעוד המון מדינות אחרות. בקיצור, בפעם הבאה שהבנקים מספרים לכם שיש פה מלא תחרות, והם מתחרים כל היום על כולנו, תזכרו את הסיפור הזה.