-
צילום: אי-פי

המניות של ניר ברקת והעסקאות הסודיות של מלך ירדן | מסמכי פנדורה נחשפים

קופת השרצים של 35 מנהיגים עולמיים ויותר מ-330 בכירים בעשרות מדינות נפתחה היום, כשתחקיר בינלאומי של עיתונאים פרסם מיליוני מסמכים כלכליים על עסקאות שאישי ציבור לא רצו שנכיר
עמיחי שטיין, מאיה ראכלין ומשה שטיינמץ
03 באוקטובר 2021
19:28
עודכן ב 20:34

קופת השרצים של 35 מנהיגים עולמיים ויותר מ-330 בכירים בעשרות מדינות נפתחה היום (ראשון) כשהגוף הבינלאומי של עיתונאים חוקרים פרסם את "מסמכי פנדורה" – כ-12 מיליון מסמכים כלכליים על עסקאות שאישי ציבור ברחבי העולם לא רצו שנכיר.

בזווית הישראלית: המסמכים מעלים סימני שאלה על התנהלותו של חבר הכנסת וראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת. במשך כל שנותיו בעיריית ירושלים הוא החזיק בעצמו במניות, אף שהצהיר כי הן בנאמנות עיוורת, וגם כשהעבירן לנאמנות עם היבחרו לכנסת, הנאמן הוא לא אחר מאלי ברקת - אחיו ושותפו.

 ניר ברקת (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

שקל לשנה? סימני השאלה סביב המניות של ברקת - שהפכו אותו למיליארדר - לידיעה המלאה

מטעמו של ברקת נמסר: "עם כניסתו לזירה הציבורית לפני כ-18 שנים, ברקת העביר את הניהול על כל עסקיו לאחיו, ועם בחירתו לכנסת הגיש מסמכים לניהול עיוור בתוספת הצהרת הון מלאה לוועדת האתיקה וביקש את הנחיותיה כפי שמתבקש. החוק מאפשר לחבר כנסת להעביר את עסקיו לניהול עיוור לקרוב משפחה שהיה שותף לעסקיו בעבר. קשה לנתק את האינטרסים הפוליטיים שבחשו בפרסום 'תחקיר' מגוחך זה". 

17 בתי יוקרה ו-36 חברות קש: הרכישות של מלך ירדן 

בתקופה שאחרי האביב הערבי, כשהמציאות הכלכלית בירדן הידרדרה, מלך ירדן עבדאללה קנה שלוש אחוזות על החוף במליבו בארצות הברית, דרך חברות זרות, בשווי של 68 מיליון דולר - כך עולה מהתחקיר. 

 המלך עבדאללה (צילום: אי-פי)

ואלה רק הרכישות של המלך שבוצעו אחרי 2011. ממסמכי פנדורה עולה שרואה חשבון אנגלי בשווייץ עבד עם עורכי דין באיי הבתולה הבריטיים, כדי לסייע למלך ירדן לרכוש בחשאי 14 בתים יוקרתיים, בשווי של יותר מ-106 מיליון דולר, בארצות הברית ובבריטניה. לפחות 36 חברות קש הוקמו לצורך רכישותיו בין השנים 2017-1995. עורכי הדין של המלך מסרו בתגוסה שלפי החוקים הירדנים, הוא בכלל לא מחוייב בתשלום מס. 

נכסים במיליונים והתחמקות מתשלומים 

דמות נוספת שהסתבכה עם חשיפת המסמכים היא ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, שכיהן בתפקיד בין השנים 2007-1997. ממסמכי פנדורה עולה שבשנת 2017 בלייר ואשתו, שרי, הפכו לבעלים של בניין ויקטוריאני בשווי 8.8 מיליון דולרים, באמצעות רכישת חברה באיי הבתולה הבריטיים, שהחזיקה בנכס. הבניין בלונדון מארח כעת את משרד עורכי הדין של שרי בלייר.

 טוני ושרי בלייר (צילום: אי-פי)

בלייר, שמונה לשליח האו"ם למזרח התיכון לאחר פרישתו המממשלה ב-2007, קנה את החברה באיי הבתולה ממשפחתו של שר התעשייה והתיירות הבחרייני זיאד בן-ראשיד אל-זיאני. עולה עולה מהמסמכים שהזוג בלייר ניצל פירצה בחוק בזמן כהונתו כדיפלומט, שמנעה מהם את הצורך לשלם יותר מ-400 אלף דולר ארנונה.

גם ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש לא חף מעסקאות מפוקפקות. ראש הממשלה הצ'כי רכש טירה בשווי 22 מיליון דולר בריביירה הצרפתית - עם קולנוע ושתי בריכות שחייה - שנרכשה דרך חברת קש. באביש, אגב, הוא מיליארדר שהתמודד בבחירות בארצו תחת הדגל של מאבק בשחיתות של האליטות הכלכליות והפוליטיות. מה שאומר שטירת ענק היא לא בדיוק הדבר הנכון לתדמית שהוא ניסה לייצר. 

 אנדריי באביש (צילום: אי-פי)

ראש ממשלת פקיסטאן, אמראן חאן, הגיב לפרסום המסמכים ואמר: "אנו מברכים על מסמכי פנדורה החושפים את ההון הנצבר בידי אליטות דרך שחיתות ומקלטי מס. לפי האו"ם, מדובר בכ-7 טריליון דולר הנמצאים במקלטי מס. ממשלתי תחקור את כל האזרחים המוזכרים בתחקיר, כמו חברת "הודו המזרחית" שחסמה את ההון של הודו. לצערי, המדינות העשירות לא מתעניינות במניעת הגזל הגדול הזה, או בהשבת הון שכבר נגזל למדינות המוצא".

הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים חוקרים, ה-ICIJ, הוביל צוות של יותר מ-600 עיתונאים מ-150 כלי חדשות, שעסקו במשך שנתיים בניפוי, מעקב אחר מקורות ונבירה בתיקי בתי משפט ותיקים ציבוריים אחרים מעשרות מדינות. המסמכים שהודלפו מגיעים מ-14 חברות ברחבי העולם, שהקימו חברות קש ללקוחות המבקשים לשמור על פעילותם הפיננסית בצל. 

המסמכים חושפים את הבעלים הסמויים של חברות קש, חשבונות בנק אנונימיים, מטוסים פרטיים, יאכטות, אחוזות ויצירות אמנות של פיקאסו, בנקסי ומאסטרים אחרים. מוזכרים בהם שמותיהם של נשיאי אוקראינה, קניה ואקוודור, ראש ממשלת צ'כיה.

עוד התגלתה בהם הפעילות הפיננסית של "שר התעמולה הלא רשמי" של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ויותר מ-130 מיליארדרים מרוסיה, הודו, ארצות הברית, מקסיקו ומדינות אחרות. בין המפורסמים המוזכרים בדוח: כוכבת הקריקט ההודית סאכין טנדולקר, כוכבת הפופ שאקירה, דוגמנית העל קלאודיה שיפר ומאפיונר איטלקי המכונה "לול השמנה".

הרשימה הבלתי נגמרת של מנהיגים, אישי ציבור, סלבריטאים ופושעים שמחזיקים במטוסים, יאכטות ואחוזות ברחבי העולם מעלה הרבה מאוד שאלות - ובעיקר, איך מפסיקים את השימוש במקלטי מס וחברות קש, כשמי שאשכרה צריכים לקבוע את הכללים, הם מי שהכי מרוויחים מהם.