טדי שגיא

איראן: "הטענות לניסיון התנקשות - חסרות בסיס"

לשכת רה"מ טענה כי ניסיון החיסול בקפריסין הוא אירוע טרור איראני נגד אנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין • גנץ: נמשיך לפעול בכדי להגן על אזרחינו בכל מקום • כלי תקשורת במדינה הודיעו בסוף השבוע שאיש עסקים ישראלי שביקר במקום סומן על ידי אזרח אזרי, בעל דרכון רוסי, שנעצר כשברשותו אקדח ומשתיק קול
איתי בלומנטל, גילי כהן ובן יניב
03 באוקטובר 2021
23:21
עודכן ב 16:16

שגרירות איראן בקפריסין התייחסה היום (שני) בנוגע לטענות סביב ניסיון התנקשות באנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין וענה כי הן "חסרות כל בסיס". לשכת רה"מ בנט הבהירה היום כי המיליארדר טדי שגיא לא היה היעד למתקפה: "בניגוד לחלק מהפרסומים אמש בנוגע לאירוע בקפריסין, אבקש להבהיר, בשם גורמי הביטחון, כי מדובר באירוע טרור שכוון על ידי איראן כנגד אנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין. אין מדובר באירוע פלילי, ואיש העסקים טדי שגיא לא היה היעד למתקפה".

גם שר הביטחון בני גנץ התייחס היום לתקרית בישיבת סיעה של כחול לבן, ואמר: "סוכלה עוד פעולה תוקפנית של איראן שכוונה נגד יעדים ישראלים בקפריסין. איראן ממשיכה להיות איום עולמי, אזורי וגם אתגר לישראל, ואנחנו נמשיך לפעול בכדי להגן על אזרחינו וביטחון מדינת ישראל בכל מקום ומול כל איום".

כלי תקשורת בקפריסין דיווחו אמש כי איש העסקים הישראלי טדי שגיא ניצל מניסיון חיסול באי. על פי הדיווחים, אזרח אזרי בעל דרכון רוסי נעצר וברשותו אקדח ומשתיק קול. עוד דווח כי משפטו של החשוד נערך בדלתיים סגורות מסיבות ביטחוניות. על פי דיווחים אחרים ייתכן ושירותי ביטחון של מדינה אחרת העבירו לקפריסין את המידע על הכוונה להתנקש בשגיא.

יומיים לפני מעצרו של החשוד מאזרביג'ן בקפריסין ב-25 בספטמבר, המריא מטוס ה-A319 הפרטי של שגיא מישראל ללרנקה. שעתיים לאחר מכן המטוס כבר המריא בשנית מקפריסין לניס, במה שייתכן כי היווה כחלק ממסלול ההימלטות של שגיא מקפריסין. בימים הבאים המטוס נחת בלונדון; ובבאזל, כפי הנראה לבדיקת המטוס עם הצוות בלבד, וכעת הוא שוב בלונדון, בה נמצא אחד מעסקיו המצליחים של שגיא - שוק קמדן.

המטוס של טדי שגיא ומסלולו בסמוך להתנקשות. (צילום המטוס: מוני שפיר)

מקבוצת טדי שגיא נמסר בתגובה: "מדובר באירוע טרור איראני - שסוכל. היעד לחיסול אינו טדי שגיא, אלא ישראלים בקפריסן. מצער שקל כל כך לפרסם מידע שגוי ולפגוע בשמו של אדם".

אתר החדשות הקפריסאי alphanews.live דיווח כי המשטרה המקומית בוחנת אפשרות כי החשוד חבר במאפיה הרוסית, ותכנן להוציא לפועל חמישה "חוזי חיסול". עוד דווח באתר כי המשטרה מנהלת מצוד אחר שותפים אפשריים של החשוד. באתר החדשות המקומי philenews.com דווח כי החשוד נעצר ביום שני שעבר לאחר שחצה את מעבר הגבול בניקוסיה מחלקה הטורקי אל חלקה היווני.

על פי המגזין הכלכלי "פורבס", הונו של שגיא מוערך ב-5.6 מיליארד דולר. בשנת 1999 ייסד שגיא את חברת "פלייטק", שמפתחת תוכנות להימורים באינטרנט. בשנת 2006 הקים את חברת "סייף צ'ארג", שמפתחת פתרונות טכנולוגיים של תשלומים מקוונים וניהול סיכונים. בשנת 2014 רכש שגיא את מתחם הקניות "קמדן מרקט" בלונדון.

בהכנת הידיעה השתתפה בר שפר