קברו של הנשיא לשעבר פרס בהר הרצל, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"לא חלמתי מספיק": שבועיים לפני מותו - הנאום האחרון של שמעון פרס

היום תיערך האזכרה הממלכתית לציון חמש שנים למותו של הנשיא העשירי. מרכז פרס לשלום וחדשנות פרסם סרטון ובו נראה פרס נושא דברים - שעות לפני שמצבו הידרדר
אוריה אלקיים
04 באוקטובר 2021
09:35

חמש שנים למותו של שמעון פרס: מרכז פרס לשלום וחדשנות פרסם הבוקר (שני) תיעוד מההופעה הפומבית האחרונה של נשיא המדינה לשעבר שהלך לעולמו בשנת 2016. פרס מתועד נושא דברים בפני קהל של משקיעים ויזמים, באירוע שנערך רק שבועיים לפני מותו. 

צפו בתיעוד

"אנשים שואלים אותי: מה ההישג הגדול ביותר של חייך? אני עונה להם: הלוואי והשגתי יותר", אומר פרס בנאומו. "הם שואלים מה הטעות הגדולה של חייך? אני עונה להם: לא חלמתי מספיק, והחלומות שלי היו קטנים מדי. ההמלצה שלי היא תחלמו בגדול! אל תפחדו, אל תהססו, השאירו את העבר להיסטוריונים".

בהמשך אותו היום בו דיבר במרכז פרס, כשלצידו בנו חמי, המנהל את המרכז, חלה הידרדרות במצבו של פרס והוא אושפז. פרס עבר סדרת בדיקות מקיפה, שמצאה דימום מסיבי במוחו, ושבועיים לאחר מכן נפטר.

הבוקר יתקיים בחלקת גדולי האומה בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לזכרו של נשיא המדינה התשיעי שמעון פרס, במלאת חמש שנים למותו. הטקס יתקיים במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה נפתלי בנט, יו"ר הכנסת מיקי לוי, שר הביטחון בני גנץ ונשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות. עוד ישתתפו באזכרה בני משפחתו של פרס, נציגי בית הספר על שם פרס, ידידים ומוקירי דרכו.

פרס הלך לעולמו בספטמבר 2016 בגיל 93, שבועיים לאחר שלקה באירוע מוחי. הוא כיהן כנשיא המדינה בשנים 2007 עד 2014. בנוסף כיהן כראש ממשלת ישראל בשתי קדנציות קצרות: הראשונה בשנים 1984 עד 1986, במסגרת ממשלת הרוטציה לצד יצחק שמיר, השנייה לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, אז כיהן בתפקיד במשך שבעה חודשים עד בחירתו של בנימין נתניהו במאי 1996. בשנה שעברה התקיימה האזכרה במתכונת וירטואלית בשל התפרצות מגפת קורונה.