-

תקלה נרחבת בווטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק

היישומונים הפופולריים לא פעילים כבר כמה שעות • פייסבוק בתגובה: עובדים כדי לתקן את התקלה • בחברה מעריכים כי לא מדובר במתקפת סייבר • ההון האישי המוערך של מארק צוקרברג צנח בכ-7 מיליארד דולרים בתוך כמה שעות
כתבי כאן חדשות
04 באוקטובר 2021
18:49
עודכן ב 23:03

תקלה עולמית: כמה מהרשתות החברתיות הפופולריות ביותר קרסו הערב (שני), ומושבתות כבר שעות ארוכות. קצת לפני השעה 19:00 שעון ישראל, גולשים ברחבי העולם החלו לדווח על תקלות בפלטפורמות פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם. בהמשך הגיעו דיווחים דומים גם על תקלות נקודתיות בטוויטר, גוגל ואמזון. 

וואטסאפ ופייסבוק הגיבו על התקלות: "מודעים לכך שלחלק מהגולשים יש בעיות בגישה ליישומים והמוצרים שלנו. אנו עובדים כדי להשיב את הדברים למצב נורמלי בהקדם האפשרי ומתנצלים על כל אי נוחות שנגרמה". גם אינסטגרם פרסמה הודעה דומה וכתבה כי בחברה עובדים כדי לתקן את התקלה. 

בדיווח בעיתון האמריקני הניו יורק טיימס מעריכים כי הקריסה לא נגרמה בשל מתקפת סייבר. שני עובדי אבטחת רשת בפייסבוק אמרו בעילום שם לעיתון כי לא סביר שהתקלה נגרמה מסיבה זאת, הואיל והטכנולוגיה של כל יישומון שונה מספיק כדי שפריצה לאחד - לא תפגע באחרים. באי-פי דיווחו מפי מקור בפייסבוק כי כל המערכות הפנימיות קרסו.

בשל קריסת פייסבוק צנח ההון האישי המוערך של מארק צוקרברג בכ-7 מיליארד דולרים בתוך כמה שעות, כך דיווחה רשת בלומברג. בשל כך ירד צוקרברג ברשימת עשירי העולם, עם זה נראה כי צוקרברג ומשפחתו אינם צפויים לסבול ממחסור, שכן לפני יותר משנה הוערך הונו ביותר ממאה מיליארד דולרים.

רק בתחילת החודש האחרון דווח על תקלה עולמית באינסטגרם. משתמשים התלוננו על קשיים בגישה לפיד, קושי בכתיבת תגובות לפוסטים ובעיות בהתחברות לחשבונות. גם במארס האחרון חלה תקלה נרחבת באותן פלטפורמות, שנמשכה במשך שעה.

"שלום לכולם": הרשת מגיבה לתקלה העולמית

בזמן שפייסבוק ואינסטגרם מושבתות, טוויטר היא המרוויחה הגדולה מהקריסה שמשפיעה על מאות מיליונים בכל העולם והפכה לזירת בדיחות על המתרחש. "שלום לכולם, באופן מילולי", צייצה טוויטר מחשבונה הרשמי בהתייחסה לגל המשתמשים החדשים שהציף אותה בשעות האחרונות בזמן שפייסבוק ואינסטגרם לא פועלות.

הציוץ נהפך תוך דקות ספורות לוויראלי, וזכה לתגובות מוואטסאפ ואינסטגרם בעצמן, וגם מחברות ענק אחרות כמו רדיט, CBS, מקדונלדס, טי מובייל, האחים וורנר ורבות אחרות. גם נטפליקס התבדחה על חשבון הפלטפורמות שקרסו ועל גל המשתמשים ששטף את טוויטר. 

באפליקציית ההודעות טלגרם, אחת המתחרות של ווטסאפ, שהרוויחה גם היא משתמשים רבים בעקבות התקלה, בחרו להשתלח במתחרה שלהן עם ציוץ עוקצני בו הם מציעים למשתמשים למחוק את ווטסאפ מהמכשירים הסלולרים שלהם. 

 

גם בזירה הפוליטית המקומית התייחסו לתקלה העולמית. בליכוד ניצלו את המצב כדי להמשיך ולהשתלח בממשלה החדשה: "גם הממשלה הזאת תקרוס". במפלגת העבודה הגיבו על המצב: "עכשיו שיש רק טוויטר, תייגו חבר שמזכיר לכם את מפלגת העבודה".


 בהכנת הידיעה השתתפו בן יניב, נתן גוטמן ורם ברנדס