רון ארד, ארכיון; רה"מ בנט, אחר הצהריים
צילום: דובר צה"ל; כאן חדשות

המבצע להשגת מידע על רון ארד לא הצליח

גורם המעורב בפרטים: המניע של ראש הממשלה לחשוף את הסיפור - לא מובן • משרד רה"מ בתגובה לביקורת: "המבצע להשגת מודיעין על רון ארד - מוצלח, להבאת המידע לציבור היה ערך"
רועי שרון
04 באוקטובר 2021
23:17

המבצע להשגת המידע החדש על הנווט השבוי רון ארד לא הצליח ולא הושג מידע כזה. כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. גורם שמכיר את פרטי המבצע אמר לכאן חדשות כי מדובר בצעד לא מובן מצדו של ראש הממשלה נפתלי בנט.

במשרד ראש הממשלה הגיבו לביקורת: "המבצע להשגת מודיעין אודות רון ארד היה מבצע מוצלח שבוצע תוך עמידה ביעדים מבצעיים יוצאי דופן. להבאת המידע בפני חברי הכנסת והציבור הרחב היה ערך, המבטא את המאמץ והמחויבות הכבירה להשבת בנינו לגבולם, גם שנים ארוכות לאחר שנפלו בשבי האויב. כל הפצת מידע אחר הינה שקר וכזב".

אחר הצהריים חשף בנט כי המוסד יצא למבצע לגילוי מידע על גורלו של רון ארד. בנט אמר במליאה: "בחודש שעבר יצאו נשות ואנשי המוסד למבצע שתכליתו לאתר מידע חדש על גורלו ומקום הימצאו של ארד". 

בנט הוסיף כי אין ביכולתו לספר פרטים נוספים על המבצע, וכי הוא שוחח עם רעייתו של ארד, תמי ועם בתם יובל. בנט הודה לאנשי המוסד על מבצע נועז לאיתור מידע על רון ארד. "רוצה להודות ללוחמי המוסד בשמי וגם בשם תמי ויובל ארד, על המסירות, המחויבות ואחוות הלוחמים, גם אחרי כל כך הרבה שנים", הוסיף ראש הממשלה. בנט המשיך: "פדיון שבויים הוא ערך יהודי שהפך לאחד מערכיה המקודשים של מדינת ישראל. נמשיך לפעול להשבת כל בנינו הביתה, מכל מקום בו הם נמצאים".

רון ארד, נווט קרב בחיל האוויר, נפל בשבי ארגון הטרור "אמל" בלבנון ב-16 באוקטובר 1986, והוגדר כנעדר ממאי 1988, אחרי שהועבר למקום לא ידוע. מטוסו הופל במהלך גיחת תקיפת מטרות מחבלים באזור צידון. שני אנשי הצוות על המטוס, ארד והטייס ישי אבירם נטשו אותו. אבירם חולץ על ידי מסוק קוברה, בעוד ארד נפל בשבי.