-
צילום: רויטרס

הקשר בין האחים המוסלמים, רע"ם וחמאס

תנועת האחים המוסלמים הוקמה ב-1928 - לתת מענה לבעיות החברתיות והפוליטיות במצרים. אז איך משתלבת התנועה במזרח התיכון של היום ואיך היא מצליחה לעורר אהדה?
עוד יום עם רועי קייס
05 באוקטובר 2021
08:04

אני לא יודע מתי אתם שמעתם בפעם הראשונה על האחים המוסלמים. אולי בסוף בשנות ה-80 כשהסניף של התנועה ברצועת עזה הפך לחמאס, אולי ב-2011 כשהתנועה במצרים עלתה לשלטון, ואולי בשנה האחרונה כשמפלגת רע"ם הישראלית נכנסה לקואליציה.

אבל התנועה הזו קיימת כבר כמעט מאה שנה, וחוותה אין ספור גלגולים וייצוגים בכל מדינות ערב. ואולי עכשיו הגיע הזמן לשאול - מי הם בדיוק האחים המוסלמים? איך התנועה הזו הצליחה לחצות גבולות ולעורר אהדה אדירה שסייעה לה לעלות לשלטון אחרי האביב הערבי? אבל מצד שני איך היא עוררה אנטגוניזם כל כך קשה שגרם להיכנס לרשימה השחורה של ארגוני הטרור במדינות ערב? ומה בעצם מחבר בין כל השלוחות שלה, בעזה, במצרים, בתוניסיה, בירדן ואפילו אצלנו?

האזינו להסכת "עוד יום"

נחזור ל-1928. מצרים בשליטה בריטית, ובעיר אסמאעיליה שבתעלת סואץ, חיים להם בעושר ורווחה חיילים בריטים ופקידים צרפתים. התושבים המקומיים חיים לעומתם בעוני מחפיר. אחד מהתושבים האלו הוא מטיף מוסלמי מחונן בשם חסן אל-בנאא', שהקים יחד עם עוד שישה מתלמידיו את תנועת אל-אחוואן אל-מסלמין, האחים המוסלמים.

התנועה היוותה בעיניהם אלטרנטיבה לתנועות אחרות שבעיני אל-בנאא' וחבריו היו רחוקות מהאסלאם: ליברליזם, סוציאליזם וקומוניזם. האחים המוסלמים ביקשו לתת מענה לבעיות החברתיות והפוליטיות במצרים של אותה תקופה עם מה שהפך להיות הסיסמה שלה: הפתרון הוא האסלאם. בתחילתה התנועה שילבה את הרעיון של החזרה לערכי האסלאם יחד עם מאבק בקולוניאליזם הבריטי. אבל ככל שהיא גדלה והתפשטה ברחבי העולם, נהיה קשה לקבוע מה בדיוק מאחד את כל מיליוני החברים בתנועה.

תנועת האחים המוסלמים דוגלת בהשבת האסלאם למקומו בתור המסגרת העליונה לכל תחומי החיים. בראיית האחים המוסלמים, החברות המוסלמיות צריכות לחזור להיות חברות הלכה, חברות שבהן החוק הוא החוק האסלאמי והזהות היא זהות אסלאמית, כולל הזהות המדינית. כלומר, אתה מוסלמי לפני שאתה מצרי, לבנוני או סורי.

השאיפה הבסיסית של האחים היא לחזור לעולם שבו כל המוסלמים בעולם מאוחדים במדינה אחת. והיסוד השלישי בתפיסה של האחים המוסלמים זה שצריך לבטל את השפעת המערב על עולם האסלאם, להדוף אותה, ואפשר להשתמש במילה יותר בוטה, לחסל אותה. וההשפעה הזו היא לא רק צבאית, דיפלומטית או כלכלית. היא כיום בראש ובראשונה תרבותית. לכן דגל במלחמה של המאבק של האחים המוסלמים הוא הדגל התרבותי.

על הנייר זה נשמע די פשוט ליישום. לחזק זהות אסלאמית, למזער השפעה מערבית. איפה האתגר מגיע? כשהאידיאולוגיה הזאת נתקלת במציאות בשטח ושם יש הרבה מקום לתמרון.