נובל

חיזוי התחממות כדור הארץ וחקר תורת הקוונטים: הוכרזו זוכי פרס הנובל בפיזיקה

סיוקורו מאנאבה מארה"ב וקלאוס האסלמן מגרמניה פיתחו מודלים מתמטיים לחקר האקלים. ג'ורג'יו פריסי מאיטליה חקר את יחסי הגומלין בין הפרעות ותנודות במערכות פיסיקליות מרמת האטום ועד לקנה מידה פלנטרי
איתמר מרגלית
05 באוקטובר 2021
12:55

פרס נובל לפיזיקה לשנת 2021 הוענק היום (שלישי) לפיזיקאים סיוקורו מאנאבה מארצות הברית, קלאוס האסלמן מגרמניה וג'ורג'יו פריסי מאיטליה. החוקרים האמריקני והגרמני פיתחו מודלים לחיזוי התחממות כדור הארץ, והאיטלקי קיבל את הפרס על מחקר שעוסק בתורת הקוונטים, במסגרתו חקר יחסי גומלין בין הפרעות ותנודות במערכות פיזיקליות מרמת האטום ועד לקנה מידה פלנטרי.

מערכות מורכבות מתאפיינות באי-סדר ורנדומליות. הפרס השנה מכיר בשיטות חדשניות שמתארות מערכות אלו ונותנות חיזוי לטווח ארוך. החוקר מאנאבה הראה כיצד רמות גבוהות של פחמן דו חמצני באטמוספרה גורמות עלייה במידות החום על כדור הארץ. בשנות ה-60, הוביל מאנאבה את פיתוח המודלים הפיזיקליים של אקלים כדור הארץ והיה הראשון שחקר את האינטראקציה בין קרינה להובלה אנכית של מסות אוויר. עבודתו הניחה את הבסיס לפיתוח מודלים אקלימיים עדכניים.

בשנות ה-70 יצר האסלמן מודל המקשר בין מזג האוויר לתורת האקלים. בכך ענה על השאלה - מדוע מודלים אקלימיים יכולים להיות אמינים, על אף שמזג האוויר משתנה וכאוטי. החוקר הגרמני פיתח גם שיטות לזיהוי "טביעות אצבע" לתופעות טבעיות לעומת תופעות ופעילות אנושית שמשפיעות על האקלים. השיטות שימשו להוכחה כי עליית הטמפרטורה של כדור הארץ נובעת מפליטת פחמן דו-חמצני של בני האדם.

בשנות ה-80, גילה ג'ורג'יו פריסי תבניות נסתרות בחומרים מורכבים לא מסודרים. תגליותיו תרמו רבות לתורת המערכות המורכבות. הן מאפשרות להבין ולתאר חומרים ותופעות שונות ולכאורה אקראיות לחלוטין, לא רק בפיזיקה, אלא גם בתחומים אחרים כגון מתמטיקה, ביולוגיה, מדעי המוח ובינה מלאכותית.

"התגליות המוכרות השנה מוכיחות כי הידע שלנו אודות האקלים נשען על בסיס מדעי איתן, המבוסס על ניתוח קפדני של תצפיות. כל הזוכים בפרס השנה תרמו לכך שנקבל תובנה מעמיקה יותר לגבי המאפיינים והאבולוציה של מערכות פיזיקליות מורכבות", אמר תורס האנס הנסון, יו"ר ועדת נובל לפיזיקה.

שבוע ההכרזות על הזוכים בפרסי נובל נפתח אתמול בהודעה של ועדת הפרס במכון קרולינסקה בשטוקהולם על הזוכים בפרס נובל לרפואה. הפרס ברפואה לשנת 2021 הוענק לשני חוקרים, דיוויד ג'וליוס האמריקני וארדם פאפאפוטיאן, אמריקני ממוצא לבנוני, על התגליות שלהם בנושא קולטני טמפרטורות ומגע בגוף האדם. בהמשך השבוע, עד יום שני הבא, יוענקו הפרסים בתחומי הכימיה, הספרות, השלום והכלכלה.

תגיות:
פרס נובל