הנשיא הרצוג ונשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי
צילום: חיים צח, לע"מ

80 שנה לטבח באבי יאר: הנשיא הרצוג נחת באוקראינה

הנשיא נחת בקייב לביקור ממלכתי ראשון בכהונתו, בהזמנת הנשיא וולודימיר זלנסקי. מחר ישתתף הרצוג בטקס חניכת המרכז להנצחת השואה בציון 80 שנים לטבח באבי יאר: "לעם היהודי יש כאן עבר מפואר, אך גם היסטוריה קשה וכואבת"
אנטוניה ימין
05 באוקטובר 2021
15:00

נשיא המדינה יצחק הרצוג נחת היום (שלישי) בבירת אוקראינה קייב, לביקור ממלכתי ראשון בכהונתו במדינה. הנשיא הרצוג הגיע בהזמנת הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי. כחלק מתוכנית ביקורו, הנשיא הרצוג ישתתף מחר בטקס חניכת המרכז להנצחת השואה בקייב, בציון 80 שנים לטבח באבי יאר. בחשבון הטוויטר שלו כתב הרצוג: "לעם היהודי יש כאן עבר מפואר, אך גם היסטוריה קשה וכואבת". 

בפתח ביקורו התקבל הנשיא על ידי משמר כבוד בטקס ממלכתי בארמון הנשיאות. לאחר הטקס קיים הנשיא פגישה מדינית עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ואחריה התקיימה פגישה מורחבת בין הצדדים. שני הנשיאים ערכו סקירה של משמר הכבוד וצפו במצעד צבאי. עם הצגת המשלחות חתם הנשיא בספר האורחים של ארמון הנשיאות.

הנשיא ציין כי השנה ישראל מציינת 30 שנה ליחסים עם אוקראינה והדגיש כי הסכסוך בין קייב למוסקווה צריך להיות דיפלומטי. "מערכת היחסים בינינו מבוססת על עבר הווה ועתיד. כמה מהדמויות הגדולות ביותר של ישראל נולדו וגדלו כאן. כפי שאתה יודע גם היום ישראלים ויהודים רבים מגיעים מכל העולם לאוקראינה כחלק ממסע שורדים, לפיתוח עסקים ועוד", הוסיף הרצוג. הנשיא הודה לנשיא זלנסקי על האישור לבקר באומן בראש השנה.

צילום: חיים צח, לע"מ

"אנחנו גם זוכרים את ההיסטוריה הקשה מהפוגרומים והטבח המורא בבאבי יאר. העבר הזה מוביל אותנו להווה שכולל נסיעה חשובה ומבורכת והקמת מרכז הנצחה בבאבי יאר. זה ראוי להערכה רבה בעיקר מפני שזו התשתית החשובה ליחסים בין המדינות והמלחמה באנטישמיות. אני מודה לך אדוני הנשיא ולפרלמנט האוקראיני על חקיקת החוק למאבק באנטישמיות", אמר הנשיא הרצוג.

זלנסקי אמר: "זה מאוד סימבולי שהביקור הראשון שלך כנשיא הוא אצלנו פה באוקראינה ואני רואה בזה סמל וכבוד גדול. אנו מודים לישראל על התמיכה העקרונית בריבונות אוקראינה ואנו בטוחים שהעמדה הזו תישמר גם בעתיד, במיוחד במסגרת האו"ם.

צילום: חיים צח, לע"מ

"בנובמבר נציין 30 שנה ליחסי אוקראינה וישראל, בזמן הזה הספקנו הרבה. אני שמח שהצלחנו לבנות יחסי הבנה הדדית ואמון הדדי וגם בין העמים שלנו האווירה תמיד חמה וידידותית. ישראל היא פרטנר שלנו במזרח התיכון בכל הנוגע לפוליטיקה, ביטחון, סחר כלכלה וסוגיות הומניטריות. הפוטנציאל של שיתוף הפעולה עוד לא מוצה.

"לישראל יש ניסיון רב בחדשנות וחברות אוקראיניות יכולות להשתמש הפוטנציאל הזה. אנחנו מדברים אבל גם על ביטחון ואתגרים ביטחוניים שעומדים לפנינו בגלל תוקפנות רוסית באי קרים. כמובן שדיברנו גם על באבי יאר ועל הקורבנות שם. אני מודה למשלחת הישראלית שהגיעה כדי לכבד את האירוע הזה וזיכרון הקורבנות קדוש עבורנו".