לפיד בביקור בבחריין
צילום: דוברות משרד החוץ

לפיד: "אנחנו נמצאים בתהליכים לחתימה על הסכמים עם מדינות שלא ניתן כעת לציין את שמן"

בדברים שנשא מול מנהיגי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה סיפר על מגעים מדיניים בסיוע ארצות הברית, בחריין, האמירויות ומרוקו
גילי כהן
05 באוקטובר 2021
21:25

שר החוץ יאיר לפיד אמר היום (שלישי) כי מדינת ישראל נמצאת "בתהליכים לחתימה על הסכמים עם מדינות שלא ניתן כעת לציין את שמן". את הדברים אמר בשיחה במסגרת העצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. 

לפיד הוסיף כי התהליכים נעשים "בסיוע ארצות הברית וידידינו בבחריין, מרוקו והאמירויות, שגם בהן נפתחו בחודשים האחרונים שגרירויות". שר החוץ אמר גם כי "הנושא הפלסטיני עדיין עומד על סדר היום המדיני".
נושא הקשר עם התפוצות שימש את לפיד לשליחת עקיצה לממשלה הקודמת: "הופתעתי מאוד לשמוע שבכירים מהממשלה הקודמת נתנו דגש לקשרים עם קהילות אחרות בארצות הברית. הקשר החשוב ביותר של ישראל הוא עם יהדות התפוצות - הוא הוזנח במשך זמן רב, אך כעת אנו מתכוונים להרחיב ולהעמיק את הדיאלוג".

בשבוע שעבר הגיע שר החוץ לפיד לביקור ראשון בבחריין שבמפרץ הפרסי ונפגש עם המלך חאמד בן עיסא אל ח'ליפה. לאחר מכן סייר לפיד בספינת מלחמה של הצי החמישי האמריקני. בפנייה למפקד הצי החמישי, האדמירל קופר, אמר שר החוץ: "מה שאתה עושה כאן זה להגן על על ערכי החירות ועל הרעיון של עולם חופשי. כשאנחנו מדברים על שלום, אנחנו צריכים לזכור שעל השלום הזה צריך להגן מפני מי שמבקש לפגוע בו. באנו הנה כדי להודות לך על עמדתך האיתנה במטרה החשובה הזאת".