מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו, מאי 2017
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

הישג עבור ניצולי השואה: כ-6,500 שורדים יהיו זכאים לראשונה לפנסיה חודשית

הקצבה תעמוד על 375 אירו, ותחולק בין היתר לשורדי המצור על לנינגרד, ניצולים שחיו במסתור בצרפת ושורדי רדיפות הנאצים ברומניה • תשלומים מקרן ילדי השואה, בסכום חד-פעמי של 2,500 אירו, ישולם לאלו העומדים בקריטריונים של רדיפה שנולדו בשנת 1928 ואילך • נשיא ועידת התביעות: "גם בחלוף 75 שנים, תשלומים סמליים אלה משיבים חלק מהכבוד העצמי שנגזל מהניצולים"
אוריה אלקיים
06 באוקטובר 2021
05:00

הישג חשוב עבור ניצולי השואה: הוועידה לתביעות יהודיות חומריות כנגד גרמניה הכריזה הבוקר (רביעי) על הכרה לראשונה בזכאותם לקצבאות פנסיה חודשיות של ניצולי שואה ששרדו את המצור על לנינגרד וכן עבור ניצולים שהסתתרו בצרפת וניצולים ששרדו את הרדיפות ברומניה, שעד היום לא זכו לקצבה חודשית.

ועידת התביעות הודיעה כי תוכנית הקצבאות החדשה, המבוססת על אזורים גיאוגרפיים, כבר פתוחה לקבלת בקשות. סכום התשלום יעמוד על 375 אירו (443 דולר) לחודש. בנוסף, תשלומים מקרן ילדי השואה, בסכום חד-פעמי סמלי של 2,500 אירו (2,930 דולר), ישולמו לאלו העומדים בקריטריונים של רדיפה ושנולדו בשנת 1928 ואילך. בוועידה ציינו כי מדובר בכ-6,500 ניצולי שואה יהיו זכאים לראשונה לפנסיה חודשית.

"גם בחלוף 75 שנים, תשלומים סמליים אלה משיבים חלק מהכבוד העצמי שנגזל מהניצולים בצעירותם"

גדעון טיילור, נשיא ועידת התביעות, אמר: "בכל שנה, תוצאות המשא והמתן הופכות לקריטיות מתמיד. ככל שהדור האחרון של ניצולי השואה מגיע לגילאים מתקדמים יותר, צרכיו גדלים". טיילור ציין כי ההישג הנוכחי כולל לראשונה קצבאות עבור קרוב ל-6,500 ניצולים. "גם בחלוף 75 שנים, תשלומים סמליים אלה מקנים הכרה ומשיבים חלק מהכבוד העצמי שנגזל מהניצולים בצעירותם", הדגיש.

ברקע ההישג של ועידת התביעות: 80 שנה לציון הטבח האכזרי בבאבי יאר

גם השגריר סטוארט אייזנשטט, נציג מיוחד בצוות המשא ומתן של ועידת התביעות, התייחס להישג ואמר: "יש לי את המחויבות לניצולי השואה להמשיך במלאכת השגת מידת הצדק, בכל דרך אפשרית. אני שמח לראות הכרה של ממשלת גרמניה בסבלם הבלתי יתואר של ניצולי שואה נוספים. אובדנו המצער של חברנו ועמיתנו למשא ומתן, רומן קנט ז"ל, במהלך המשא ומתן שנערך השנה, מדגיש את הדחיפות היתרה של עבודתנו והמריץ אותנו להשיג פיצוי נוסף".

"עבור רבים מהשורדים כספים אלו יקלו מעט על העוני העמוק המכריח אותם לבחור בין מזון, תרופות, או שכר דירה"

גרג שניידר, סגן נשיא בכיר של ועידת התביעות, הדגיש גם הוא את העבודה שעושה הוועדה כדי להשיג מידה מסויימת של צדק עבור ניצולי השואה שעודם בחיים, "וכך נמשיך לעשות כל עוד חי בינינו ולו שורד אחד", כלשנו. "הישגים אלה מהווים סמלים חשובים מאין כמותם להכרה של גרמניה בסבל ועבור רבים מהשורדים כספים אלו יקלו מעט על העוני העמוק המכריח אותם לבחור בין מזון, תרופות, או שכר דירה". 

שניידר הוסיף: "בימים אלה, בהם ניצולי שואה רבים ברחבי העולם מתמודדים עם קשיים חריפים בשל מגיפת הקורונה, אנו גאים שעלה בידנו להציע מעט תקווה, כאשר קרוב ל- 767 מיליון דולר מתוכניות הפיצויים יועברו לשורדים ברחבי העולם".