הפגנה למען ילדי תימן, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת ילדי תימן: ייפתח קבר של תינוק - לוודא שאכן נקבר במקום

בית המשפט העליון הורה כי יש לפתוח את קברו של עוזיאל חורי, בן ליוצאי תוניסיה, שנפטר בגיל שנה ונטמן בבית העלמין בסגולה. ההחלטה ניתנה בהתאם להוראת שעה שחוקקה בעקבות הסערה הציבורית בנושא
אמוץ שפירא
06 באוקטובר 2021
08:19

שימוש ראשון בחוק פתיחת קבר של קטין יוצא תימן: בית המשפט העליון הורה ליועץ המשפטי לממשלה לאפשר פתיחת קבר בבית העלמין בפתח תקווה, ולבדוק האם אכן נקבר בו לפני כ-70 שנה התינוק עוזיאל חורי. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

משפחת חורי שעלתה ב-1948 מתוניסיה. ב-1952 נולדו עוזיאל ואחיו, ובהיותו כבן שנה חלה עוזיאל, נלקח על ידי שירותי הרווחה, הועבר לבית חולים וכעבור זמן מועט קיבלה המשפחה הודעה שהוא נפטר. ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת העלמותם של ילדי תימן קבעה שהוא אכן נפטר וקבור בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

האחות מזל ברקו ובני המשפחה חשדו כי הוא לא נפטר או שלא קבור שם, ועתה בעקבות הוראת השעה שחוקקה בעקבות הסערה הציבורית בפעם הראשונה יעשה בה שימוש. על פי החלטת בית המשפט העליון על נציגי היועץ המשפטי לממשלה לתאם את פתיחת הקבר בתוך חודשיים.

כמו כן, בית המשפט העליון חייב את המדינה בתשלום הוצאות של 5,000 שקל לאחר שביקר את התנהלות המדינה בתיק - בין השאר אף שהסכימה עקרונית על פתיחת הקבר דרשה עוד תנאים לפתיחתו יותר מהמתווה שקבע בית המשפט המחוזי. זהו תקדים לשימוש בהוראת השעה שהיתה תקפה לשנתיים וזמנה עבר, אך מי שהגיש בקשות תוך כדי השנתיים בקשותיו ימשיכו להיות נידונות.