הפגנת מתמחים, בשבוע שעבר
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ברביבאי: המתווה נקבע כך שבשנת 2026 כלל המתמחים יעבדו 18 שעות

המתמחים מתנגדים למתווה של שרת הכלכלה ושר הבריאות: נגיש מחר 2,300 מכתבי התפטרות
דקלה אהרן שפרן
06 באוקטובר 2021
09:01
עודכן ב 10:59

מאבק המתמחים: שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי הציגו היום (רביעי) תוכנית לקיצור תורנויות המתמחים. לפי השרה ברביבאי, עד שנת 2026, יקוצרו כלל התורנויות ל-18 שעות, במקום 26 היום. 

"התוכנית אינה מושלמת", אמרה ברביבאי. "אך היא פריצת דרך שמסמנת יעד נורמטיבי-ערכי לגבי תנאי עבודת המתמחים. תהיה נקודת בחינה ב-2023 של המתווה. יש כאן בשורה שמסתכלת על המתמחה כעתיד הרפואה בישראל".

שר הבריאות הורוביץ הגיב לאיום של המתמחים בהתפטרות: "זה מיותר. אני בקשר טוב עם המתמחים וגם להם ברור שהתהליך צריך להיות הדרגתי. אין מספיק רופאים כדי לעשות קיצור מיידי בכל הארץ. חייבים להתחיל בצעד כלשהו. אני לא מבין איך התפטרות כזאת תעזור ומה היא תיתן". 

יו"ר ארגון המתמחים מרש"ם ריי ביטון הודיעה הבוקר שארגונו אינו מסכים למתווה, ושהמתמחים והסטאז'רים יגישו מחר כ-2,300 מכתבי התפטרות. "בעוד חצי שעה נתבשר בחגיגה גדולה על מתווה לקיצור תורנויות אך אין בו בשורה אמיתית", אמרה ביטון. "הצגנו דרישות ברורות לאיך צריך להיראות המתווה, אך כרגע יש קיצור רק ל-18 שעות בפריפריה ולא את המחלקות הפנימיות והמלר"דים. אין הבטחה להמשך המתווה לעוד שנים, כך שמדובר בקיצור תורונויות ל10% מהמתמחים בלבד".

בכירים בהסתדרות הרפואית אמרו כי ללא תקצוב הולם ותקנים, בדגש על הפריפריה, לא ניתן ליישם מתווה שיהיה גם צודק, גם ישים וגם ישמור על איכות הרפואה הישראלית. עוד אומרים בהסתדרות הרפואית כי מנהלי בתי חולים אומרים כי המתווה אינו בר ביצוע, בפרט בהתראה של כמה חודשים, וכי יתקשו לאייש תקנים חסרים. עוד נטען כי סקטור המרדימים והטיפול הנמרץ לא זכו כלל ליחס והיערכות נפרדת ומותאמת. יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, צפוי שלא להגיע למסיבת העיתונאים בכנסת שמכנסים השרים.

מנהל מחלקה פנימית ב' ומחלקת קורונה בבית החולים הדסה עין כרם, פרופ' דרור מבורך, אמר היום לכאן רשת ב כי הוא "בעד קיצור שעות העבודה של המתמחים, הם נושאים הרבה מהעול הרפואי ונמצאים בחזית. עם זאת, צריך להבין שאי אפשר סתם לקצץ בשעות בלי להוסיף תקנים".