אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: גטי אימג'ס

נאשם בביצוע עבירות מין בנכדתו שוחרר ממעצר מבלי שנערך תסקיר למסוכנותו

הסב, עורך דין במקצועו, הורשה לשוב לעבודתו בפיקוח עורך דין אחר שהורשע בעברו. הפרקליטות הגישה ערעור לבית המשפט העליון, אך שם דחו את מרבית הערעור • אביה של הנכדה לכאן חדשות: המערכת עושה הכל בשביל להגן על הנאשם ולא על הילדה המסכנה
ורד פלמן
06 באוקטובר 2021
17:00

סב שמואשם בביצוע עבירות מעשה סדום ומעשים מגונים בנכדתו, שוחרר ממעצר מבלי ששירות המבחן ביצע תסקיר למסוכנותו. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. על פי הפרסום, הסב - עורך דין במקצועו, הורשה לשוב לעבודתו בפיקוח חברו - עורך דין אחר שהורשע בעבר בעבירה של גניבה מלקוחות.

במסגרת הגשת כתב האישום ביקשה פרקליטות מחוז ירושלים להורות על מעצרו של הסב עד תום ההליכים. בדיון בבקשה טען סנגורו של הסב כי מדובר בנקמה של הנכדה בשל חשיפת מעשים שעשתה בעבר. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי מדובר בטענות כבדות משקל, על אף שבהליך המעצר עד תום ההליכים לא הוצגו כל ראיות לכך והורה על שחרורו למעצר בית - בתחילה לא בפיקוח מלא, בבית חברו.

הפרקליטות ביקשה עיכוב ביצוע לשחרור, כאשר ההחלטה הייתה ביום שישי וניתנו לה שעתיים. היא הגישה באיחור של כחצי שעה את ההודעה על כוונתה לערער, אבל השופטת תמר בר-אשר קבעה כי הצו כבר נחתם והסב ישוחרר.

לאחר כמה ימים הסב נעצר בגין הפרות של מעצר הבית, אבל גם זה לא הוביל למעצרו עד תום ההליכים. השופטת שדנה בבקשה לעיון חוזר בתנאים קבעה כי היה מדובר רק בשלושה מקרים של יציאה לכמה דקות ולא שינתה את תנאי השחרור. מתחילת השבוע הזה הסב יכול לצאת לעבודתו בפיקוח של חברו.

הערעור שהגישה הפרקליטות על תנאי השחרור נדחה ברובו. השופטת ענת ברון קיבלה את קביעותיה של השופטת בר-אשר, אך קבעה ערבויות נוספות והורתה על כך שהסב יהיה כל הזמן בפיקוח. באשר לעניין התסקיר בשירות המבחן, אמרה השופטת כי זה יערך תקופה ארוכה.

אביה של הנכדה שנפגעה לכאורה בידי סבה, מסר לכאן חדשות: "אני לא רואה איך אני יכול לישון רגוע בלילה כשהוא מסתובב חופשי. חשוב לי לציין ששחררו אותו ללא שום הערכה של שירות המבחן בקשר למסוכנות שלו. אנחנו תוהים אם אנחנו לא נופלים פה בגלל היכרות של בתי המשפט עם הנאשם, כיוון שהוא עורך דין שנמצא שם לא מעט ולא יודעים מי אמור להגן על הבת שלנו. לא הגיוני שהמערכת עושה הכל בשביל להגן על הנאשם ולא על הילדה המסכנה. אז אנחנו לא עם תקווה מרובה להמשך התהליך לצערי. האמון במערכת נשבר, נסדק, אני לא יודע עדיין, אני מקווה שזה יהיה רק סדק ושההמשך יהיה הגיוני".

עורך הדין קובי קמר שמייצג את הסב מסר בתגובה: "מבחינתנו הפרשה הזאת אסורה בפרסום והוא חל על הכל, כולל החלטה זו של בית המשפט העליון. למרות שיש לנו מה לומר, אקפיד באיסור הפרסום ולא אגיב. כמובן, שאין בכך כדי ללמד דבר וחצי דבר על נכונות הנטען כלפי מרשי".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "בית המשפט העליון החמיר את תנאי השחרור, קבע כי על הנאשם להיות מפוקח בכל זמן נתון ונאסר עליו באופן מוחלט ליצור קשר עם משפחת המתלוננת או מי מעדי התביעה. בקשת המדינה לקבלת תסקיר נדחתה, בין היתר כי המעשים נפסקו ככל הנראה לפני כשלוש שנים ונוכח העומס הרב בו נתון שירות המבחן, כלשונו של בית המשפט העליון. ההודעה על ההחלטה להגיש ערר נמסרה לבית המשפט באיחור קל של כחצי שעה, ובא כוח המדינה התנצל על כך בדיון".

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה: "בהחלטות בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון צוינו בפירוט הטעמים שבגינם הורה בית המשפט במקרה דנן על חלופת מעצר, ובהם גילו המבוגר של הנאשם; העובדה ששהה בחלופת מעצר; היות מקום מעצר הבית מרוחק ממקום מגורי המתלוננת; וכן התנאים המגבילים שהוטלו על הנאשם. העומס המוטל על שירות המבחן הובא כנימוק בשולי הדברים בלבד, והטענה שהנאשם שוחרר בשל עומס על שירות המבחן מסולפת. ממילא, יש להדגיש כי לא מוטלת על בית המשפט חובה לבקש עריכת תסקיר והעניין מסור לשיקול דעתו. בבית המשפט המחוזי סיפר עורך הדין (החבר המפקח) במהלך הדיון על עברו, אך לא נמצאה לכך רלוונטיות. בבית המשפט העליון לא נטענה טענה זו על ידי איש מבאי כוח הצדדים. לעניין הטענות שבפי הנאשם, בהחלטה בערעור צוין במפורש שלא זה המקום לבררן, אלא בגדרי ההליך העיקרי".