זירת קריסת הבניין בחולון

"אין לנו כלום": חודש אחרי קריסת הבניין בחולון - לדיירים עדיין אין מענה

מאז האירוע בחולון, נרשמו בשורה של ערים ברחבי הארץ פניות רבות של דיירי בניינים שחוששים מקריסה ומצביעים על ליקויים חמורים, והמקרים האלה כנראה רק יתרבו. אבל הרשויות, כך נראה, עדיין לא ערוכות להתמודד עם המצב - שעוד עלול להסתיים באסון
סדר יום
09 באוקטובר 2021
07:26

כמעט חודש חלף מאז קרס הבניין בחולון. מאז אותרו עוד כמה בניינים ברחבי הארץ שהרשויות מצאו לנכון לפנות את דייריהם מחשש לקריסה. בחלק מהמקרים - כמו בבני ברק ובחיפה - הוחלט לאפשר לדיירים לחזור לבתיהם. ברעננה לעומת זאת הוחלט להרוס את הבניין בטרם יקרוס מעצמו. 

ברחבי הפריפריה הצפונית המצב חמור במיוחד, בהיעדר התוכנית לחיזוק מבנים – תמ"א 38. הסכנה חמורה עוד יותר בארבע ערים שיושבות על השבר הסורי-אפריקני: קריית שמונה, צפת, טבריה ובית שאן. קריאת השכמה כבר יש, השאלה היא אם ומתי יפתרו את הסכנות לפני שיקרה אסון. אם חוזרים למקרה בחולון, שם הדיירים ממש לא המשיכו הלאה, מבינים שהרשויות במדינה בכלל לא מפנימות כיצד להתייחס לכל המצב הזה כמקרה חירום או פונציאל לאסון, כשהמענה עבור הדיירים שכבר איבדו את כל מה שהיה להם ביום אחד בגלל קריסה של הבניין - רחוק מלהיות מספק.

"אנחנו בבעיה של כל מה שקורה בתקופה הנוכחית, ועם הצרכים שלנו כרגע", מספר אדם אלגריסי, אחד מדיירי הבניין בחולון שקרס, בריאיון לקרן נויבך ושאול אמסטרדמסקי בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. "אנחנו פועלים בכמה מישורים בנושא הזה. אנחנו גם פועלים מול מבקר המדינה שלא יקרה דבר כזה בעתיד, אבל כרגע יש כמה דברים שאנחנו לא מקבלים עליהם מענה. אנשים אומרים לי שדאגו לנו, אבל אין לנו כלום.

"יצאה הצהרה ממשרד השיכון על דמי שכירות ל-8 חודשים לטובת דיירי הבניין. ביררנו את הדברים מול עיריית חולון, אמרו לנו לחכות עד לאחרי החגים. ביררנו מול השר זאב אלקין ומסתבר שהוא לא יודע על מה מדברים. היה סיכום שיעזרו לנו מיידית, ומשרד השיכון מעביר לרשות המקומית את הכסף. בפועל הרשות המקומית חושבת איך לצבוע את הכסף כדי שיעבירו לנו. בזמן הזה אנשים צריכים לשלם שכירות מחר בבוקר".

אבל הצרות של אדם ושאר דיירי הבניין לא מסתיימות בכסף ומקום מגורים - עד כמה שהנושאים האלה בוערים וחשובים. בריאיון אדם מספר על חוסר מענה בסיסי של רשויות הרווחה בדיירים ומשפחותיהם שאיבדו את כל מה שהיה להם ברגע: "אנחנו סובלים מטראומה. כשאני עומד ליד עמוד תומך ושומע משהו נופל בקטנה אני מייד קופץ. מילא המבוגרים. יש לי שתי ילדות ואני רואה עליהן עכשיו את סימני הטראומה. לא הגיע אלינו פסיכלוג ילדים אחד. אומרים לי 'תפתח תיק ברווחה'. סליחה, קרה אסון! איפה הייתם עד עכשיו?

"יושבת היועצת המשפטית של העירייה בישיבת מועצה ומוציאה משפט מהפה שלה - 'היינו שמחים היה אפשר להחזיר את הדיירים לחזית של הבניין שנותרה. אני הייתי שם אתמול. אף אחד ששפוי בדעתו בעיריית חולון לא יחזיר אף בן אדם לבניינים שנותרו, ומהנדס בכיר אמר לי שאין מהנדס שפוי שיחתום על זה שאנשים יחזרו לשם".

זה לא שהמערכות לא מתפקדות בכלל. גם אדם מעיד בעצמו כי יש התקדמות בנושאים מסוימים, רק שזו לדבריו "שני צעדים קדימה ועשרה אחורה". הרשויות, כך נראה, פשוט מתנהלות כאילו מדובר בשגרה, על אף שברור שזה כלל לא המצב עבור הדיירים.

הבניין שקרס בחולון פשוט נראה היום כאילו פגע בו טיל. רק שאם באמת היה פוגע בו טיל - הדיירים היו מטופלים ומפוצים מההתחלה ועד הסוף, כי במצבים כאלה יש חוק. במקרים של קריסת בניינים בגלל התיישנות ובלאי - שנראה שהולכים ומתרבים - המדינה כנראה עדיין לא ערוכה עם פתרונות.

זמן להתעורר

חשוב להתעכב על נקודה מאוד ספציפית בנושא קריסת בניינים בגלל בלאי או התיישנות: על החור שקיים בכל הסיפור של הביטוח של הדבר הזה. מתברר שאנשים שכבר עשו ביטוח לא מכוסים, כי לא מדובר פה ברעידת אדמה או פיצוץ בלון גז, או איזושהי קטסטרופה כזאת, אלא פשוט בבלאי. וזה משהו שחברות הביטוח פשוט לא מכסות.

ואז יוצא שהאנשים האלה כל החיים שלהם משלמים ביטוח ובסוף כשהם צריכים, אין להם. ואם יש פה בעיה שהשוק הפרטי לא נותן לה פתרון - זה בדיוק המקום של המדינה להיכנס פנימה.

יש לזה כל מיני פתרונות אפשריים. המפקח על הביטוח למשל יכול להכריח אנשים לעשות ביטוח חובה לדירות ישנות, כמו שיש ביטוח חובה לאופנועים ומכוניות, ושזה איכשהו יסובסד. העיריות יכולות להחליט שבתים ישנים צריכים לעבור טסט, אחת לשנה, אחת לשנתיים, לא יודע, אתם תגדירו. ושאם הבניין לא עובר טסט אז עושים פעולות תחזוקה שהן משותפות גם לרשות המקומית וגם למדינה וגם לדיירים.

או משהו אחר לגמרי, שהביטוח הלאומי יקים איזו קרן שאם קורה איזה אסון כזה אז יש מאיפה לפצות, אני לא יודע. אני רק יודע שיש פה בעיה קולקטיבית שצריך לפתור, ולכן גם חברות הביטוח וגם המפקח על הביטוח צריכים להתעורר כמה שיותר מהר. לא רק בשביל המשפחות בחולון, אלא בשביל כל המשפחות הבאות.