מתמחים מוחים

2,590 מתמחים הגישו מכתבי התפטרות

מכתב הפיטורים צפוי להיכנס לתוקף בעוד שבועיים • יו"ר ארגון המתמחים מרש"ם, ד"ר ריי ביטון: "זה יום עצוב"
נוב ראובני
07 באוקטובר 2021
07:41
עודכן ב 14:49

משבר המתמחים: 2,590 רופאים מתמחים הגישו בצהריים (חמישי) מכתבי התפטרות למשרד הבריאות. ד״ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים מרש"ם, אמרה לפני הגשת המכתבים: "התכנסנו כאן לצערי ליום עצוב מאוד בו נפל דבר בישראל שבו אנו נאלצים בכאב לעשות צעד דרסטי ולהגיש מכתבי פיטורים של יותר מ-2,500 מתמחים".

במכתב שהעבירו לשר הבריאות כתבו המתמחים: "המחשבה שלנו הייתה ועודנה שהחובה להעניק טיפול רפואי בסיסי למטופלים שלנו איננה אמורה להיות אינטרס אישי שלנו בלבד, אלא בעיקר אינטרס של ממשלת ישראל שתפקידה לדאוג ולוודא שהבאים בשערי בתי החולים בישראל, בחוליים ובמצוקותיהם הקשות ביותר, יזכו לטיפול טוב של רופאים שאינם מותשים, עייפים, בלתי מרוכזים וחסרי אמפתיה נוכח התנאים הבלתי אנושיים".

המתמחים ממשיכים וכותבים: "בימים האחרונים הובהר לנו כי הופקרנו. תקוותנו הייתה, ועודנה, כי ממשלת ישראל ואתה, כשר בריאות, תביאו בשורה משמעותית לכלל הרופאות והרופאים המתמחים באמצעות תוכנית מוסדרת עם תקציבים שהחלתה תהיה בעלת אפקט גדול על מתמחים רבים באופן מידי. בצער גילינו כי מדובר בצעד קטן ממנו מובן כי אין הפנמה על מצבנו בשטח – במחלקות. הפרת את ההבטחות שלך לקיצור על כלל המתמחים ללא יוצא מן הכלל, ודבקת במהלך קטנטן במקום באפשרות להביא הישג גדול לאלו העומדים בחזית".

ד"ר דן מיליקובסקי, מתמחה בבית החולים איכילוב, אמר הבוקר כי "המתווה הוא טיפה בים". מיליקובסקי הוסיף בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת כי "אין דבר יותר קבוע מהזמני בישראל, וגם במחאה ב-2011 מה שהובטח לא קוים".

האזינו לריאיון עם ד"ר מיליקובסקי

נציגי ארגון "מרשם" המייצג את המתמחים צפויים להגיע היום בשעה 14:00 למשרד הבריאות בתל אביב כדי למסור את מכתב ההתפטרות עליו חתומים כ-2,600 מתמחים, מומחים, סטאז'רים וסטודנטים.

אתמול חתמה שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי על היתר לקיצור המשמרות של המתמחים בפריפריה מ-26 שעות ל-18, חוץ מהמתמחים בכירורגיה ובטיפול נמרץ. "התוכנית אינה מושלמת", אמרה ברביבאי אתמול. "אך היא פריצת דרך שמסמנת יעד נורמטיבי-ערכי לגבי תנאי עבודת המתמחים. תהיה נקודת בחינה ב-2023 של המתווה".

המתמחים אמרו בתגובה כי ההיתר יחול רק על 10% מהם וכי השאר ימשיכו לעשות תורנויות של 26 שעות בלי לקבוע תאריך יעד לקיצור המשמרות שלהם. השר הורוביץ אמר היום בריאיון לחיים לוינסון ועיקבא נוביק כי "מדברים על קיצור המשמרות של המתמחים עשרות שנים ולא עשו דבר. הבעיה אמיתית - אין מספיק רופאים, הפתרון זה לשנות את הכוחות בין הרפואה הפרטית לציבורית. בפריפריה הכי קשה ושם אנחנו מתחילים את המהלך. אני לא מבין מה הטעם בהתפטרות ההמונית".

בתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב, מנהלת אסף הרופא, ד"ר אסנת לבציון-קורח ציינה בריאיון עם ליאל קייזר ושאול אמסטרדמסקי שאצלהם מספר המתמחים נמוך. "אצלנו זה מספרים בודדים, לא רואה אותם מתפטרים כל כך מהר". לבציון קורח טענה כי "ככל שיראו יותר חולים - ככה יהיו רופאים יותר טובים. שיזכרו שההתמחות היא תקופה קצרה בחיים של רופא, רוב התקופה הם יהיו בכירים".