עמותות לתרומות בגדים וחפצים

לאן תורמים את כל השקיות מהסדר שעשינו בארון?

בישראל יש שפע של עמותות ומיזמים שעוזרים למבקשי סיוע, רובם בהתנדבות מלאה - והם ישמחו לקבל את הבגדים והחפצים שאתם כבר לא צריכים, במיוחד כשהחורף מתקרב. החולצה או המקרר הישן הם פריט מיותר? בשביל מישהו אחר זה יהיה אוצר • אז איפה תורמים? הנה כמה אפשרויות מדרום ועד צפון
ספיר הובר
09 באוקטובר 2021
13:29

זאת התקופה הזאת בשנה שמזמינה לעשות סדר בארון מקיץ לחורף, ועל הדרך אולי גם לאוורר את הבית מחפצים שלא בשימוש. התוצאה: שקיות של בגדים ושאר פריטים שעומדים מבויישים בפינה של החדר, ביטוי לתרבות הצריכה שאנחנו חיים בה. אותה תרבות שגורמת לנו לא פעם לקנות יותר ממה שאנחנו צריכים, ולהעדיף "אופנה מהירה" שמגיעה בעטיפות יפות וזולות מסין על פני אופנה יקרה, אבל מתחשבת יותר בסביבה. 

צילום: צוות בוטיק גוריון

צובט במצפון? נכון. אבל אם כבר עשינו סדר ופינינו את הדברים שמיותרים לנו - אולי יהיה מי שעבורו הם יהיו אוצר. בישראל יש מגוון של עמותות, ארגונים ויוזמות שעושים חיל - וישמחו לקבל את הבגדים והחפצים שלכם כדי למסור אותם למי שזקוק. הנה רשימה של כמה מהעמותות והפרויקטים שמונעים מנתינה אמיתית, במוקדים שונים בארץ. מה שנשאר זה לתרום מכל הלב. 

מושב כפר שמואל: מתחם "לך זה מיותר לי זה אוצר"

במחלבה הישנה במושב כפר שמואל שבמועצה האזורית גזר, קיים משנת 2014 מתחם קח-תן "לך מיותר, לי זה אוצר", שפועל בהתנדבות מלאה של שלוש נשים: רעות דפנה ואירית. "אנחנו חיים בעידן של שפע וקל לנו לזרוק כל דבר שאנחנו לא צריכים או רוצים. יחד עם השפע הזה, יש הרבה אנשים שמתקשים למלא את צרכיהם מסיבות כלכליות. מתוך מחשבה זו, יצרנו את המרחב ובו שלל ציוד הנאסף מתרומות", הסבירו המתנדבות.

הכניסה למתחם שמלא בכל-טוב. צילום: ספיר הובר

המתחם פועל לאורך כל ימות השנה. ישנם אירועים שנתיים כמו "ליל המעילים", במהלכו המפעילות מוציאות מעילים שנאגרו וכן "קרנבל פורים", אז מתמלא המתחם בתחפושות ואביזרים לחג. בנוסף, נשלחת ממנו תמיכה למקומות וארגונים שונים, כמו סיוע בציוד לגני ילדים, בתי ספר ומרכזים רפואיים.

איך תורמים? דרך הגעה פיזית למתחם. בוויז: "לך מיותר לי זה אוצר", כפר שמואל

שעות פתיחה: 

ימי ד' בין 16:00-18:00

ימי ו' 14:00-16:00 (החל מנובמבר 11:00-13:00)

טלפון לפרטים: 052-5027187 אירית או 054-5362336 רעות

מה אפשר לתרום? בגדים, נעליים, משחקים, כלי בית, כלי מטבח, ספרים, ציוד ליצירה, ציורים, חפצי יודאיקה, חפצי אומנות, כלי נגינה, תכשיטים ורהיטים קטנים. "וכל דבר שבעינכם מיותר, יכול להיות עבור אחר אוצר!", סיכמו הבנות.

יש גם ספריה חינמית וצבעונית. צילום: ספיר הובר

דרך הוואטסאפ ובכל הארץ: עמותת שניר

עמותת שניר הוקמה בשנת 2010 במטרה לסייע לשכבות החלשות בישראל. היא פועלת ככתובת לצרכי חירום עבור משפחות מעוטות יכולות, משפחות חד הוריות, חיילים בודדים, קשישים, ילדים, חולים וניצולי שואה - מחלוקת סלי מזון וציוד בסיסי כמו מיטה, מקרר או מחשב לילד - ועד שיפוץ דירה של ניצול שואה, חינוך לילדים וייעוץ פיננסי, משפטי ובריאותי. העמותה פועלת באמצעות מערך מתנדבים, "המלאכים של שניר", הפרוסים בכל רחבי הארץ - מקריית שמונה ועד אילת. 

מתנדבי עמותת שניר בזמן אריזת סלים. צילום: תומר פדר

איך תורמים? דרך קבוצות וואטסאפ המיועדות למסירת חפצים וביגוד. המסירה מתבצעת ישירות דרך הקבוצה בין התורם לבין האדם הנזקק לציוד - פשוט שולחים אחד לשני הודעה פרטית. העמותה מסייעת בהובלות במקרים נדרשים.

התרומות מבוצעות בכל הארץ גם בשפה העברית וגם בשפה הצרפתית, לטובת עולים חדשים. הקבוצות פתוחות כל יום מ-9:00-21:00, למעט שבתות וחגים. בנוסף, יש קבוצות פעילות גם בעיר ליון שבצרפת ובארצות הברית.

להצטרפות לקבוצות הוואטסאפ יש לשלוח הודעה למספר: 051-532-5521

או להיכנס לקישור הזה בו מרוכזות כל הקבוצות

מה אפשר לתרום? בגדים, ציוד לתינוקות, צעצועים, ספרים, רהיטים ומכשירים חשמליים - בעצם הכל!

ראשון לציון, כרמיאל - וגם בחנויות של ZARA: "פתחון לב"

העמותה מקבלת כ-100 טון תרומות של ביגוד מדי חודש. בגדים במצב טוב הולכים למקבלי הסיוע והבגדים הנוספים והעודפים מגיעים לביגודיות "בזאר יד 2 מכל הלב" ברחבי הארץ, שם מקבלי הסיוע יכולים לקבל את הביגוד. במקביל קוראים בעמותה לציבור הרחב לרכוש בגדים מהביגודיות במחיר סמלי - ומהכסף הזה נרכשים סלי מזון לנזקקים.

ביגודית "בזאר יד 2 מכל הלב". צילום: עמותת פתחון לב

איך תורמים? ניתן להעביר את הבגדים ל-2 מרכזי הסיוע הגדולים של "פתחון לב"

• ראשון לציון, רחוב לישנסקי 9 א.ת. חדש, ימים א’-ה’ 9:00-17:00, טלפון: 03-9512755

• כרמיאל, רחוב לבונה 1 א.ת. ימים א’-ה’ 8:00-17:00, טלפון: 04-9985661

אפשר גם דרך השת"פ עם רשת האופנה זארה: עמדות איסוף בגדים מוצבות במספר חנויות הרשת. התרומות יועברו למרכזי הסיוע של "פתחון לב". מהעמותה מציינים כי הפרוייקט עתיד להתרחב בחודשים הקרובים לסניפים נוספים - ובינתיים אלה הרלוונטיים: 

- קניון איילון
- קניון אשדוד-סימול
- קניון גינדי טיאלוי
- גרנד קניון חיפה
- קניון הזהב
- קניון חדרה מול החוף וילג'
- קניון עזריאלי תל אביב
- קניון עופר רחובות

מה אפשר לתרום? בגדים, כלי בית, צעצועים ומצעים. בגדים קרועים, בלויים או לא מכבדים מועברים לכרמיאל למפעל המחזור של פתחון לב שממוקם ליד מרכז הסיוע שלהם, שם מעסיקים בעלי מוגבלויות ש"מנקים" את הבדים מריצ’רצ’ים וכפתורים, וגוזרים את הבגדים לסמרטוטים

ירושלים: "מקום" - לוקרים לדרי רחוב

המיזם מעניק לוקרים וליווי אישי לדרי רחוב בירושלים, מתוך אמונה שלכל אדם מגיע מקום. רכז הפרויקט וצוות מתנדבות יוצאים לסיורים פעמיים בשבוע ברחובות העיר ומאתרים ותומכים בדרי הרחוב באופן רציף ויציב. מאז גיוס ההמונים שערכו בפברואר 2020, הפרויקט הצליח להוציא יותר מ-13 אנשים מהרחוב, ועזר לרבים נוספים. מידע נוסף באתר המיזם

איך תורמים? תרומות אפשר להביא לרחוב אגריפס 111 בימים ראשון וחמישי בשעה 17:00 ואפשר גם לתאם זמנים נוספים. ניתן ליצור קשר עם יהונתן ב055-6696396 או אביתר 058-3990520

מה אפשר לתרום? 

- בגדים (בעיקר לגברים) כולל גופיות, גרביים ותחתונים, נעליים, תיקים
- מגבות
- סמיכות, כריות, שקשים ומצעים
- מוצרי היגיינה - משחות שיניים ומברשות, סבונים ודאודורנטים (יש לנו מוצרי היגיינה נשיים)
- מזרני יחיד דקים
- ציוד חורף- כובעים צעיפים וכפפות
- פלאפונים ומטענים

חיפה: מרכז טיפולי לחולי sma ומונשמים

"מהלב לאמיר" הוא מרכז טיפולי-חווייתי ובית חם שנפתח לאחרונה בחיפה עבור חולי sma ומונשמים, המקום מציע מגוון פעילויות בשילוב טיפולים, לטובת החולים ומשפחותיהם. המרכז יהווה בשלב הראשוני נופשון למשפחות עם ילדיהן ובהמשך ייפתחו בו גם מסגרות מעון יום שיקומי, גן ובית ספר.

המרכז מאפשר אשפוז של עשרות חולים ויש בו כיתות לימוד ומתקנים רפואיים מתקדמים. 24 מטופלים ישהו באופן קבוע בבית החולים ויקבלו טיפול מלא, על ידי צוות רפואי וטיפולי מוסמך של המקום. 

הורים עם ילדיהם מחוץ למרכז "מהלב לאמיר". צילום: יח"צ

איך תורמים? 

*אפשר להגיע פיזית למרכז הטיפולי בחיפה - שדרות הנשיא 82, כרמל

*ליצור קשר ישירות עם מירי מהעמותה - 050-8850486

*לפנות בעמוד הפייסבוק

מה אפשר לתרום? ביגוד וצעצועים עבור הילדים המטופלים

חולון: "בוטיק גוריון" - חנות יד שנייה חברתית

"בוטיק גוריון" היא חנות בגדי יד שנייה המופעלת על ידי מתנדבים בלבד. הבגדים בחנות הם למסירה ללא עלות. "ניתן לשלם לפי הרצון והיכולת אם מישהו מרגיש שהוא רוצה. בדרך כלל משאירים כחמישה עד עשרה שקלים לפריט, אבל זה לגמרי לפי ראות עיניו של הקונה", סיפרה מפעילת החנות מיכל. 

שיק ללא עלות. צילום: צוות בוטיק גוריון

איך תורמים? בהגעה פיזית לחנות, שנמצאת במתחם של מרכז קהילתי בן גוריון בחולון. כביש הגישה הישיר סגור - יש להגיע דרך "נופשונית" או "תיכון נבון חולון". מאזור החניה יש הליכה של כ 5 דקות בשביל הולכי רגל לכיוון המרכז הקהילתי, ושם יש שילוט.

*שעות הפתיחה משתנות ומתפרסמות בדף הפייסבוק, שם אפשר להתעדכן.

מה אפשר לתרום? בגדים באיכות טובה, עד שתי שקיות לביקור. חשוב שהבגדים יהיו בהתאם לעונה

מזכרת בתיה: "רוטרי" - חנות יד שנייה חברתית

זהו מיזם חברתי-סביבתי למכירת בגדי יד שנייה של "מועדון רוטרי" במזכרת בתיה המופעל על ידי מתנדבים. ההכנסות מהמכירות חוזרות כתרומה לקהילה - בין היתר במלגות, מימון חוגים ותווי מזון בחגים. כל הפריטים בחנות נמכרים בחמישה שקלים בלבד, מלבד פריטים מסוימים. כרגע פריטי הקיץ נמכרים ב- 1+1.  

גם לילדים - שלל צעצועים ומשחקים. צילום: חן רוזנשטט

איך תורמים? בהגעה פיזית לחנות, בשעות הפתיחה: 

יום א' 17:00-19:00

יום ג' 17:00-19:00

יום ד' 17:30-19:30

יום ה' 17:00-19:00

יום ו' 9:00-12:00

כתובת: שדרות אליהו 4, מזכרת בתיה (מאחורי המועצה המקומית, צמוד לבריכה)

מה אפשר לתרום? ביגוד, כלי בית, משחקים... אפשר לתרום את כל סוגי החפצים - מלבד ריהוט ממש גדול

אפשר לתרום לחנות כמעט הכל. צילום: חן רוזנשטט

באר שבע: מכלי עבודה ועד גינון - מחסן ציוד שיתופי

במחסן "הכלבויניק" יש מעל ל-100 כלי עבודה וציוד גינון ופנאי, אותם ניתן השאיל לעד שבוע ימים. המיזם פועל תחת "הרשת" בבאר שבע, שהיא התארגנות עירונית של צעירים, הפועלת לביסוס באר שבע כאלטרנטיבה מובילה לצעירים בישראל. עלות השאלת הציוד נעה בין 5 שקלים ל-50 שקלים, המשולמים בתור דמי מחויבות וכדי לכסות עלויות של תחזוקת המחסן - וכן קניית ציוד חדש, בשאיפה שעם הזמן הציוד יהיה מבוסס תרומות בלבד 

איך תורמים? אפשר ליצור קשר עם מנהלי המחסן בפייסבוק/ מייל ולתרום, או להגיע בשעות הפתיחה של המחסן: ראשון ושלישי 18:00-19:00, שישי 11:00-12:00

כתובת: במרכז ח"ן (שכונה ב'), במכולה ממש מאחורי הגיזה והביאליק 26 (בווייז: 'הכלבויניק')

מה אפשר לתרום? כלי עבודה וגינון, ציוד לאירועים וציוד לטיולים