הנילוס, ארכיון
צילום: אי-פי

המלחמה על המים: איך עלו מצרים ואתיופיה על מסלול התנגשות?

אתיופיה בונה סכר ענק על הנילוס הכחול, בדרך להפוך אותה ממדינה מנותקת מחשמל למעצמה אנרגטית. זה הסיוט של מצרים, שבטוחה שהסכר יצמצם בשליש את כמות המים שתגיע אליה. בזמן שבקהיר עושים הכל כדי למנוע את התהליך, באתיופיה לא ממש עוצרים. כך נמצאות שתי השכנות שלנו בדרך למסלול התנגשות
רועי קייס
07 באוקטובר 2021
16:39
עודכן ב 14:56

החלום הגרנדיוזי של אתיופיה קורם עור וגידים בדמות סכר ענק על הנילוס הכחול, בדרך להפוך אותה ממדינה מנותקת מחשמל למעצמה אנרגטית. אבל החלום הזה הוא הסיוט של מצרים, שבטוחה שהסכר יצמצם בשליש את כמות המים שתגיע אליה ותפגע בנהר שהוא הכבוד הלאומי שלה. אבל בזמן שבקהיר עושים הכל כדי למנוע את התהליך, באתיופיה לא ממש עוצרים. כך נמצאות שתי השכנות שלנו בדרך למסלול התנגשות, כולל ניסיון לערב את ישראל.

צפו ברועי קייס מסביר את הסכסוך על הנילוס

מצד אחד מדובר בפרויקט הדגל הלאומי של אתיופיה, שנשיאה אבי אחמד נשבע להוביל אותה לעצמאות אנרגטית. הפוליטיקאי זוכה פרס נובל לשלום הצליח לרתום את הציבור במדינתו לטובת הפרויקט, באמצעות רכישת אגרות חוב לטובת בניית הסכר - שלפי ההצהרות אמור להיחנך בשנה הבאה. 

מן העבר השני נמצאת מצרים, שהיעדר השקעה בתשתיות וקצב גידול טבעי אסטרונומי הופכים כל טיפת מים אצלה ליקרת המציאות. הנשיא א-סיסי איבד בשנה האחרונה בעל ברית חשוב - דונלד טראמפ, לטובת ג'ו ביידן שלהוט פחות לסייע למצרים בנושא.

וכך מוצאת את עצמה ישראל בתווך - אתיופיה היא בעלת ברית ותיקה של ישראל. התחממות היחסים האחרונה בין ירושלים לקהיר נבנית בין היתר מתוך ההנחה שישראל יכולה לתווך בין הניצים ולמנוע הסלמה - מעמד שהממשלה הישראלית מנסה לברוח ממנו כמו מאש.