נתניהו ומילצ'ן, ארכיון
צילום: פלאש 90

הקשר של מילצ'ן למשפט נתניהו? מסמכי פנדורה חושפים את הנכסים של המיליארדר במקלטי המס

לפי תחקיר של אורי בלאו, איש העסקים המקורב לנתניהו החזיק נכסים בשווי כחצי מיליארד דולר באיי הבתולה, החל משנת 2000. לפי האישום בתיק 1000, ראש הממשלה לשעבר נתניהו ניסה לסייע למילצ'ן בהארכת הפטור ממס לתושבים חוזרים. מילצ'ן לא הגיב לפרסום
דנה ירקצי
07 באוקטובר 2021
19:30

מסמכי פנדורה ותיק 1000: מפיק הקולנוע והמיליארדר ארנון מילצ'ן, שפנייתו לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בנוגע לתקנות פטור ממס עומדות במוקד תיק 1000, החזיק כחצי מיליארד דולר באוספי אומנות ורכוש באמצעות חברות במקלט מס באיי הבתולה החל משנות ה-2000. הנתונים הללו נחשפו בתחקיר שערך אורי בלאו מארגון "שומרים", בהסתמך על הדלפת הענק שהגיעה לארגון התחקירנים ICIJ.

לפי כתב האישום נגד נתניהו בתיק 1000, מילצ'ן העביר לראש הממשלה לשעבר ולרעייתו מתנות בשווי מאות אלפי שקלים. מנגד, נתניהו ניסה לעזור לו בכמה עניינים, אחד מהם כולל קידום חוק הנוגע לפטור ממס שסייע לכאורה למיליארדר. היקף הונו ואחזקותיו במקלט מס מסבירה לכאורה את העניין שהיה לו בהארכת תוקף הפטור, שהסתיים ב-2018.

 בשנת 2008 קידמה ממשלת אולמרט תקנה לפיה תושבים חוזרים יהנו מפטור מס מלא למשך עשר שנים על הכנסותיהם מחו"ל. על התיקון נמתחה ביקורת חריפה, בייחוד מצד אנשי רשות המיסים שטענו כי מדינת ישראל הפכה ל"מקלט מס מהטובים בעולם".

בסוף שנת 2016, שמונה שנים אחרי שחוק מילצ'ן נכנס לתוקפו, הוא צץ בחקירת המשטרה בתיק 1000. לפי כתב האישום קיבלו בני משפחת נתניהו ממילצ'ן בקבוקי שמפניה, סיגרים ותכשיטים בשווי של יותר מ-450 אלף שקל. נתניהו, נטען באישום, ניסה לסייע למילצ'ן בכמה נושאים ובכלל זאת ברגולציה הקשורה לערוצי טלוויזיה בישראל, בקבלת ויזה מהממשל האמריקאי ובחוק הפטור ממס.

בכל הנוגע לחוק, שזכה מאז לכינוי "חוק מילצ'ן", מתאר כתב האישום כיצד לכאורה פנה מילצ'ן ב-2013 לשר האוצר דאז יאיר לפיד בבקשה להארכת הפטור של התושבים החוזרים בעוד עשר שנים ולהעמידו בסך הכול על 20 שנה. לפיד הביע הסתייגות. מילצ'ן פנה לראש הממשלה וחברו נתניהו. "בעקבות פנייתו של מילצ'ן", נכתב באישום, "העלה הנאשם נתניהו את נושא הארכת משך הפטור הניתן לתושבים חוזרים בפני לפיד בשתי פגישות מקצועיות שערך עמו במסגרת תפקידו. נתניהו הביע בפני לפיד את תמיכתו בהארכת הפטור, ואילו לפיד אמר כי אינו סבור שיש לפעול להארכתו". הפרקליטות, יש לציין, התלבטה אם להעמיד לדין גם את מילצ'ן בפרשה ובסופו של דבר החליטה לא לעשות כך.

נקודה נוספת היא הפטור מחובת הדיווח שכלל "חוק מילצ'ן": האחזקות במקלטי מס אינן שקופות ודיווח עליהן יכול לגרור בדיקות שונות של הרשויות במדינות בהן מתגוררים המוטבים. מהמסמכים לא ברור מה קרה לחברות הללו אחרי אותה שנה, ואין בהדלפה התייחסות לדיווחיו של מילצ'ן לרשות המסים בישראל.

הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים חוקרים, ה-ICIJ, הוביל צוות של יותר מ-600 עיתונאים מ-150 כלי חדשות, שעסקו במשך שנתיים בניפוי, מעקב אחר מקורות ונבירה בתיקי בתי משפט ותיקים ציבוריים אחרים מעשרות מדינות. המסמכים שהודלפו מגיעים מ-14 חברות ברחבי העולם, שהקימו חברות קש ללקוחות המבקשים לשמור על פעילותם הפיננסית בצל. 

מארנון מילצ'ן לא נמסרה תגובה.