-

בלעדי: הדיון הפנימי בשב"ס - יומיים לאחר בריחת האסירים מהכלא

המשתתפים בדיון התייחסו לניסיון בריחה מהכלא שהתרחש ב-2014, וללקחים שלא הופקו מהאירוע. בכיר בשב"ס הזהיר: "הפעם חייבים לתת מענה רחב, מענה נקודתי יביא את הארגון לאותו מצב בעוד כמה שנים"
תמר אלמוג
07 באוקטובר 2021
21:24

בריחת המחבלים מכלא גלבוע - תיעוד בלעדי: בדיון שהתקיים כיומיים לאחר הבריחה, מצביעים המשתתפים, רובם קצינים בשב"ס, על בעיות רוחביות שניתן היה לטפל בהן שנים קודם לכן. בפגישה, שפרטיה פורסמו היום (חמישי) בחדשות הערב, הייתה התייחסות להתנהלות החקירה של ניסיון בריחה נוסף מהכלא ב-2014. סגן מפקד המחוז אמר בדיון: "הישנות המקרה מלמדת שלא התקבלו החלטות מספיק מעמיקות בזמנו". 

ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה בשב"ס טען: "מדובר באירוע מכונן, ישנה הבנה שבעקבות צורת הבנייה נוצרה סוג של 'עיר תחתית' מתחת לאגף. רק לחלקה ניתן מענה נקודתי בשנת 2014. הגדרת בית הסוהר ברמה מירבית של אבטחה כבר אינה עומדת עוד במבחן המציאות. הפעם חייבים לתת מענה רחב, מענה נקודתי יביא את הארגון לאותו מצב בעוד כמה שנים". 

משתתף מעניין בדיון הוא יועץ מנהרות מטעם צה"ל, שהסביר את הפעולות הנדרשות לחסימת המנהרה, וציין שיש משמעות גם לסוג הקרקע. "אסור למלא את כל החלל מתחת לבית הכלא כי המבנים עלולים לקרוס", הוא הסביר. מנגד, ראש תחום מניעת הברחות המליץ על איטום כל החללים וטען: "ככל שלא נמלא - הדבר יהיה בתודעה של האסירים". 

הצצה לאגף השמור | האזינו לעוד יום