נולה צ'לטון
צילום: קובי גדעון

אשת התיאטרון נולה צ'לטון הלכה לעולמה בגיל 99

צ'לטון, מחזאית, במאית ומורה למשחק, נחשבה לאחד מעמודי התווך של התיאטרון הישראלי. בשנת 2013 זכתה בפרס ישראל לאמנות הבמה
דורית מזרחי
08 באוקטובר 2021
23:47

המחזאית ובמאית התיאטרון נולה צ'לטון הלכה היום (שישי) לעולמה בגיל 99. צ'לטון נחשבת לאחת מעמודי התווך של התיאטרון הישראלי, כלת פרס ישראל לאמנות הבמה בשנת 2013 ופרס כינור דוד.

צ'לטון נולדה בניו יורק ב-1922 ולמדה משחק בארצות הברית בשנות ה-50. בשנת 1963 הגיעה לביקור בישראל כתיירת והחליטה להישאר בארץ. בין המחזות שביימה בארץ: "העיירה שלנו", "החווה", "עח עכברים ואנשים", "סוף משחק" ועוד. 

צ'לטון היא גם פרופסור אמריטה בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת תל אביב, בו לימדה ברציפות מתחילת שנות ה-70 עד לפרישתה. בשנת 2013, הוקרן בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה סרט על חייה ופועלה בבימויו של אורי ברבש בשם "תפילת האדם". באותה השנה היא זכתה בפרס ישראל בתחום אומנויות הבמה. בנימוקי הוועדה צויין: "צ'לטון הטביעה דרך התיאטרון וההוראה שלה חותם עמוק על החברה הישראלית והוכיחה כיצד האמנות יכולה להשפיע על חיינו בארץ". 

באיגוד הבמאים ספדו לה ואמרו: "איגוד הבמאים מרכין ראש עם מותה של מגדלור התיאטרון הישראלי, פרופ' נולה צ'לטון. נולה הייתה המורה של כולנו - מגדולי שחקני הוליווד, דרך רבים מעמודי התווך של התיאטרון הישראלי ועד למדריכי תנועת 'תרבות', שממשיכים את דרכה גם היום בעיירות הפיתוח".