לבנון
צילום: אי-פי

מדינה בחשכה: החשמל בלבנון קרס בשל המחסור בדלק

כלי תקשורת במדינה מדווחים שאספקת החשמל צפויה לחזור באופן הדרגתי בימים הקרובים • בשבועות האחרונים הזהירה חברת החשמל הלבנונית מקריסתה
עידו קורן
09 באוקטובר 2021
18:14

כלי תקשורת בלבנון דיווחו היום (שבת) כי אספקת החשמל ברחבי המדינה צפויה לחזור באופן הדרגתי בימים הקרובים. קודם לכן דווח כי שני מפעלי חשמל קרסו בשל מחסור חמור בדלק, והמדינה נותקה מזרם החשמל. בשבועות האחרונים הזהירה חברת החשמל הלבנונית מקריסתה.

לפני כעשרה ימים נשיא לבנון מישל עון עדכן שנחתם הצו להקמת הממשלה החדשה, אחרי כשנה מאז התפטרותה של הממשלה הקודמת. בראשות הממשלה החדשה יעמוד נאג'יב מיקאתי, איש עסקים סוני הנחשב מקורב למשטר אסד וכיהן בעבר בתפקיד ב-2005 ובין 2011 ל-2014.

על סף פיצוץ: מי יכול לעצור את קריסתה של לבנון? | רועי קייס, פרשנות

נג'יב מיקאתי, אמר בנאום בארמון הנשיאות הלבנוני כי הוא ונשיא המדינה, מישל עון הרכיבו ממשלה. "אנחנו נעבוד ביחד יד ביד כדי לעבור את הייאוש ונחזיר את לבנון לצמיחה". כמו כן התייחס מיקאתי לחיזוק היחסים מחדש בין לבנון לעולם הערבי: "אנחנו צריכים לעבוד עם כל מי שאפשר כדי לחזק את לבנון, חוץ מישראל כמובן". מיקאתי צריך עוד לזכות באמון הפרלמנט כדי להתמנות רשמית לראש הממשלה.

מאז חודש אוגוסט 2020 אין ממשלה קבועה בלבנון אחרי שממשלתו של חסאן דיאב התפטרה בעקבות האסון הכבד בנמל ביירות. לבנון נמצאת כבר כמה חודשים בתוך משבר כלכלי ומשבר פוליטי - שמזינים אחד את השני. הסממן הראשון שלו הוא אובדן הערך של הלירה הלבנונית, לאחריו הגיע המחסור בדלק, מצרכי מזון ותרופות.