חיילים בקטיף ביצהר

לוחמים התנדבו בבציר ענבים ביצהר - בניגוד לנהלים

לוחמי סיירת צנחנים המשרתים בגזרת ההתנחלות בחרו במסגרת "חינוך ומורשת" לסייע בבציר בכרמו של אחד המתיישבים. קצין בכיר אמר לכאן חדשות: חיילים לא צריכים להתחכך ככה באוכלוסייה שעליה הם אחראים. מצה"ל נמסר: ההתנדבות לבציר נעשתה שלא על פי הפקודות, הנהלים חודדו
כרמלה מנשה
10 באוקטובר 2021
07:38

לוחמים שעוסקים בפעילות ביטחון שוטף ביהודה ושומרון, כולל בגזרת יצהר, התנדבו לבציר ענבים בגפנים של ההתנחלות - בניגוד לנהלים. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לפי גורם צבאי מדובר ב"טעות בביורוקרטיה", אולם קצין בכיר מסר לכאן חדשות כי זו "תקלה בתפיסה" וכי חיילים לא צריכים להתחכך כך באוכלוסייה שעליה הם שומרים. מדובר צה"ל נמסר כי הנהלים חודדו. 

מדובר בצוות לוחמים מסיירת צנחנים, יחד עם מפקדם, שעושים פעילות מבצעית וביטחון שוטף ביהודה ושומרון בחודשיים וחצי האחרונים. פעילות זו כרוכה בשמירה על שגרת הביטחון, תצפיות, סיורים, מארבים ומעצרים. בשבוע שעבר היו הלוחמים בחצי יום הפוגה במסגרת ״חינוך ומורשת״, חיפשו רעיון סביב ערך השליחות ומצאו אותו בהתנחלות יצהר, בגפנים של אחד המתיישבים שהכירו. במשך כמה שעות הם סייעו בבציר בכרם.

ראוי להדגיש כי מדובר בגזרה רגישה, שיש בה עימותים תדירים בין פלסטינים לבין מתיישבים, עימותים שהצריכו לא פעם את התערבות הצבא. גורם צבאי מסר לכאן חדשות: ״לא כפו על החיילים את העבודה, זה היה בהתנדבות. הכול היה באווירה טובה ולא היו חיילים שהתנגדו. הטעות הייתה בביורוקרטיה, לא התקבלו האישורים מהדרגים הנדרשים. זו תקלה עם למידה״.

לעומת זאת, קצין בכיר אמר לכאן חדשות כי "התקלה היא מעבר לעניין האישורים". לדבריו, "התקלה היא בתפיסה. חיילים שעוסקים בביטחון שוטף לא יכולים ולא צריכים להתחכך בקרבת האוכלוסייה האזרחית שהם אחראים על ביטחונה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת יום חינוך צוותי, לוחמי הצוות בחרו להתנדב בפעילות חקלאית. לאחר בירור המקרה, התברר כי ההתנדבות בוצעה שלא על פי הפקודות כנדרש. בוצע חידוד נהלים בנושא".

בעקבות הפרסום פנה יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', במכתב לרמטכ"ל וכתב בו: "התיישבות וביטחון שלובים האחד בשני מאז ראשית ימי הציונות. הקשר האמיץ המתקיים מאז הקמתה בין ההתיישבות לצה"ל הוא מאבני היסוד של תפיסת הביטחון באזור, ויש לו אף תרומה אדירה לחיזוק האמונה בצדקת הדרך בקרב הלוחמים, שמוצבים באזור לשם השמירה על ההתיישבות ועל מדינת ישראל. עשייה חקלאית של היאחזות באדמת הארץ תואמת במאת האחוזים את האתוס המכונן של צה"ל ושל המפעל הציוני. צה"ל אינו צבא האו"ם. הוא צבאה של המדינה היהודית שההתיישבות והחקלאות הם ערכי יסוד בה מאז הקמתה. על זכותנו להיאחז באדמת המולדת לאחר אלפיים שנות גלות אנחנו נלחמים כאן בארץ הזו בלמעלה ממאה שנות ציונות, והתנערות מכך כורתת את הענף שעליו צומחים רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך של הלוחמים. קשה לברוח מהתחושה שדובר צה"ל נכנע להלכי רוח פרוגרסיביים אנטי-התיישבותיים הנושבים בתקשורת ואצל ארגוני שמאל ומבקש לרצות אותם, גם במחיר כריתת הענף עליו הוא יושב".

יו"ר סיעת ימינה, חבר הכנסת ניר אורבך, הגיב לפרסום: "אי אז, כשחוקק חוק שירות הביטחון, ערך אדמת ארץ ישראל והחקלאות היה ערך עליון. כל כך עליון שהוכנס סעיף 'חובת הכשרה חקלאית'. חיילים שמסייעים ביום חינוך לבציר, לעבודת האדמה, מממשים את חזון אבותינו שהקימו את הארץ. לא על כל דבר דובר צה"ל חייב להתנצל, בטח לא על התנדבות בכרם אצל חייל מילואים שנפצע במהלך שירותו בצה"ל".