אלעזר שטרן
פלאש 90

השר שטרן: "כשהייתי ראש אכ"א קיבלתי תלונות אנונימיות והמגרסה עבדה"

התבטאותו של השר לענייני מודיעין ב-103fm על חוסר הלגיטימיות של תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות מעוררת סערה ועלולה לעלות במינויו ליו"ר הסוכנות היהודית • ח"כ מירי רגב לא נשארה חייבת ועקצה את שטרן עם המשפט שהטיח בה בעצמו ב-2018: "עכשיו כולם יודעים איך התקדמת בצבא"
מערכת כאן חדשות
10 באוקטובר 2021
14:15
עודכן ב 15:37

שר המודיעין אלעזר שטרן הודה היום (ראשון) בריאיון ל-103fm כי גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות כשהיה ראש אכ"א, ועורר סערה. שטרן התייחס לדברים בעקבות אישור מינויו של ר' לתפקיד ראש השב"כ הבא. לאחר שהוועדה לאישור מינוי בכירים התכנסה לדון במכתב שנשלח לחבריה בעילום שם, ובו טענות למעשים לא הולמים שר' ביצע לכאורה.

בריאיון אמר שטרן "כשהייתי ראש אכ"א קיבלתי תלונות אנונימיות והמגרסה עבדה. אני יוצר אווירה שיש גם לחיילת בקצה למי להתלונן, גם מעודדת להתלונן ומגבה. אני לא חושב שעל חשבון העידוד, אנחנו יכולים לתת יד לתלונות אנונימיות". 

שטרן הסביר את תמיכתו בראש השב"כ הנבחר ר' ואמר כי "זה שהוועדה הורידה מהשולחן את התרבות של תלונות אנונימיות היא מנעה התדרדרות של השירות הציבורי. זו תופעה שצריך לשים לה סוף. אנשים שיש להם דברים להגיד שיתייצבו ויאמרו את הדברים שלהם. אם מגיע מכתב אנונימי, יכולים להיות הרבה אינטרסים", אמר בריאיון.

סערת התגובות ועקיצת הבומרנג של מירי רגב

חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד סגרה מעגל ועקצה את השר שטרן בשימוש במילים שהוא עצמו הטיח בה ב-2018: "אלעזר שטרן, עכשיו כולם יודעים איך התקדמת בצבא".

"נדרש אומץ אדיר להגיש תלונה כנגד הטרדה מינית, תקיפה או חס וחלילה אונס. מאלעזר שטרן אני לא מצפה לכלום. מדובר באדם רדוד, שוביניסט, חסר ערכים שמבייש את הכיפה שעל ראשו", המשיכה רגב. בנובמבר 2018, במהלך מליאת הכנסת תחת ממשלת נתניהו, שטרן התווכח עם רגב ואמר לה: "אני לא רוצה לדבר על איך התקדמת בצבא. לא כדאי". הדברים התפרשו בעיני רבים כרמיזה כאילו רגב התקדמה בסולם הדרגות באמצעות קשרים אינטימיים.

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר בתגובה לדבריו כי "ככה בדיוק תוחזקה בצה"ל תרבות רעילה של הטרדות מיניות וניצול מיני, גם שנים אחרי כניסת החוק לתוקף. גריסת התלונות נשמעת כמעט כמו מטאפורה לסתימת הפה של נפגעות ונפגעים.

זאת התרבות שבגללה תהליך ניקוי האורוות בצבא לוקח שנים, ולפנינו עוד דרך ארוכה. בהמשך הריאיון מתהדר שטרן בתמיכה לכאורה ובעידוד תלונות על הטרדה מינית - אלא שפעולותיו מוכיחות את ההיפך הגמור. אנו קוראות לשטרן להתנצל בפני החיילות והמפקדות שנתנו בו אמון, וסיפוריהן נגרסו והועלמו. בנוסף, על צה"ל להתייחס לנושא ולהבהיר לציבור מה השתנה בדרך הטיפול בעדויות שמגיעות אליו".

שטרן, שמתמודד לראשות הסוכנות היהודית אמור להופיע בפני ועדת הבחירה לראשות הסוכנות היהודית לריאיון בהמשך השבוע, כמועמד הקואליציה לתפקיד. בהבהרה שהוציא על הדברים, כתב בין השאר כי "‏בתפקידי כמפקד, כקצין חינוך ראשי וכראש אכ״א בצה״ל, פעלתי בהתאם לרוח זו קלה כחמורה. בריאיון הבוקר ביקשתי להביע עמדה המתנגדת לתרבות של מכתבים אנונימים כמכשיר לסגירת חשבונות ולסיכול מינויים בכירים כפי שאכן הביעה זאת הוועדה".

בהכנת הכתבה השתתפה ורד פלמן