מחאת המתמחים בת"א אתמול
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

פגישת הורוביץ והמתמחים הסתיימה ללא סיכומים

יו"ר ארגון מרשם: "הזמנו את השר לנהל איתנו שיחה פרקטית כדי להציע צעדים" • הורוביץ לפני הפגישה: "חויב מתחילת הדרך לקיצור התורנויות". פרופ' אש: "ברור שהמשך הנוכחי של התורנות ארוך מידי. השאלה איך עושים את זה - נדרשת תוכנית רב-שנתית"
נוב ראובני
10 באוקטובר 2021
14:24
עודכן ב 22:21

המחאה נמשכת: הסתיימה הערב (ראשון) ללא סיכומים הפגישה בין נציגי המתמחים לשר הבריאות ומנכ״ל משרדו. גורמים שנכחו בפגישה אומרים שהפגישה התקיימה ברוח טובה ובהמשך תתקיים ככל הנראה פגישה נוספת בניסיון להתקדם להבנות.


יו"ר ארגון המתמחים "מרשם", ד"ר ריי ביטון, תיפגש הערב (ראשון) מסרה בתום הפגישה: "התקיימה שיחה פתוחה עם השר וצוותו במטרה לשמוע ולהשמיע . אך מו"מ לא היה כאן ולכן אין בשורה. אנחנו ממשיכים, בצער, עם מהלך ההתפטרות. הזמנו את השר לנהל איתנו שיחה פרקטית כדי להציע צעדים שיוכלו להביא לפתרון המשבר הקשה הזה. בצער רב נמשיך בתוכניתנו ונגיש השבוע את מכתבי ההתפטרות האישיים". 

פרופסור אש התייחס למחאת המתמחים בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב ואמר: "אין ויכוח על העניין העקרוני, ברור שהמשך הנוכחי של התורנות ארוך מידי. השאלה איך עושים את זה - נדרשת תוכנית רב-שנתית. אין מספיק רופאים וזה גם עניין של תיקצוב. התוכנית טובה, נקווה שנצליח לשכנע את המתמחים".

המתווה שנחתם לפני כשבוע מתיר קיצור של תורנויות המתמחים בפריפריה מ-26 ל-18 שעות, חוץ ממתמחים בכירורגיה ובטיפול נמרץ. המתמחים טוענים כי ההיתר יחול רק על 10% מהם, בזמן שהשאר ימשיכו לעשות תורנויות של 26 שעות בלי לקבוע תאריך יעד לקיצור המשמרות. ביום חמישי כ-2,590 מתמחים חתמו על מכתב התפטרות שהוגש לשר הבריאות. 

"אין מישהו שמסוגל לעבוד 26 שעות ברצף", טענה הבוקר ד"ר ריי ביטן, בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "בשעה ה-24 אנחנו צריכים לקבל החלטות הרות גורל. ומעבר להחלטות אנחנו צריכים לתת מענה רגשי למטופלים, להיות סבלניים ולדבר בגובה עיניים, ואנחנו לא מצליחים".

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר ריי ביטון בכאן רשת ב

ד"ר ביטון עקצה את ההסתדרות הרפואית וטענה: "שבענו מההבטחות שלהם, הם כשלו בניהול המאבק". עוד היא הבטיחה שמאות מכתבי פיטורים יוגשו השבוע ישירות למנהלי בתי החולים, וייכנסו לתוקף תוך שבועיים.