להקת הביטלס, 1966
צילום: אי-פי

פול מקרטני: "לנון הוא זה שרצה לפרק את הביטלס"

במשך שנים מקרטני היה נחשב לאשם בפירוק אחת הלהקות המצליחות בכל הזמנים. בריאיון ל-BBC הוא מפריך את השמועות: "ג'ון נכנס יום אחד ואמר - 'אני עוזב את הביטלס'"
מערכת כאן חדשות
10 באוקטובר 2021
15:21

50 שנה אחרי שהתפצלו ארבעת חברי הביטלס, אחת הלהקות המצליחות אי פעם וזו שנחשבת על ידי רבים לגדולה בתולדות מוזיקת הפופ, העיסוק בפירוק המפתיע של הלהקה עדיין נמשך. 

הפעם זה פול מקרטני, אחד משני חברי הלהקה שנותרו בחיים, יחד עם רינגו סטאר, שהחליט לשים קץ לשמועות סביב הפרידה של ארבעת המופלאים. מקרטני במשך שנים נשא את האשמה בפירוק הלהקה ב-1970, אבל בריאיון לפודקאסט של ה-BBC שיעלה בהמשך החודש הוא אומר: "אני לא הייתי אחראי על הפירוק, זה היה ג'ון". 

מקרטני, שיחגוג בקיץ הבא 80, מגדיר את התקופה בה התפרקה הלהקה, שמונה שנים בלבד לאחר שנוסדה, כאחת מהקשות בחייו. הוא טוען כי רצה שהביטלס ימשיכו לנגן יחד, וכי האלבומים האחרונים שלהם היו, "לא רעים", כלשונו, בכוונתו לאלבומי המופת "אבי רואד" ו"לט איט בי". 

"ג'ון רצה לפתוח בחיים חדשים יחד עם יוקו", אמר מקרטני והוסיף כי תמיד היה לו רצון "להשתחרר ולמרוד בחברה", ובכך הסביר את הרצון של לנון לפרוש מהלהקה. "ג'ון נכנס לחדר יום אחד ואמר אני עוזב את הביטלס", הוסיף, ואמר כי הפירוק הרגיש לו יותר כמו גירושין. 

המנהל החדש של הלהקה באותו זמן היה אלן קליין, שהנחה אותם לא לבשר את הבשורה הקשה לקהל עד שיוסדרו העניינים הפיננסיים בין חברי הלהקה. "במשך כמה חודשים היינו צריכים להעמיד פנים. זה היה מוזר כי כולנו ידענו שזה הסוף של הביטלס, אבל לא יכולנו לעזוב", סיפר פול. 

בחודש הבא תצא הסדרה הדוקומנטרית המצופה של פיטר ג'קסון, במאי "שר הטבעות", על הביטלס, בשם "GET BACK" שתתאר את החודשים האחרונים של הלהקה. הסדרה תחשוף שעות של תיעוד של הלהקה שלא נראה מעולם על המסך ואולי סוף סוף תסדיר את הסכסוך ארוך השנים, ותספר אחת ולתמיד מה התרחש מאחורי הקלעים של פירוק הלהקה המתוקשר.